Столтенберг: Турција да покаже воздржаност

Очекуваме од Турција да покаже воздржаност, а нејзините акции во северна Сирија да се одмерени, пропорционални и да се избегнат повеќе човечки страдања, порача од Атина, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по средбата со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, кој од своја страна истакна дека Грција ги осудува турските операции во Сирија и додаде дека е должност НАТО и меѓународната заедница да влијаат за прекин на огнот.

Воените операции на Турција во Сирија, бегалскиот/мигрантскиот проблем, ситуацијата во поширокиот регион и на Балканот и кипарското прашање беа дел од темите што се најдоа на агендата разговори на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и Генералниот секретат на НАТО, Јенс Столтенберг на нивната денешна средба, јави дописничката на МИА од Атина.

Прочитајте и...  МТСП: Петок, 5 јуни е неработен ден за сите граѓани

-Имам изјавено дека очекуваме од Турција да покаже воздржаност, а нејзините акции во северна Сирија да се одмерени, пропорционални и да се избегнат повеќе човечки страдања. Треба да запомнеме дека мораме да продолжиме да се држиме заедно во нашата заедничка битка против заедничкиот непријател кој е ИСИС (Исламска држава), рече Столтенберг и додаде дека целта на НАТО е да се бори против ИД, а во овие обиди учествува и Грција и Турција.

Генералниот секретар на НАТО додаде дека ИД повеќе не контролира територии како претходно, но е се уште таму, во Ирак, во Сирија, итн., и истакна дека проблемот треба да се спречи од корен, а целта е враќање на стабилноста.

Прочитајте и...  ЕВН е должна да изврши коригирање на сметките порача Бислимовски

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис рече дека „Грција уште од прв момент ја осуди оваа еднострана воена акција на Турција на сириска територија”, ги осудува прекршувањата на договорите и границите, но и дека решението за Сирија треба да биде политичко.

-Должност на меѓународната заедница и на НАТО е сега да изврши секакво влијание за да се наметне прекин на огнот за да не ескалира нестабилноста и да се избегнат човечки загуби и нови бранови на бегалци, но и за да не се поништат напорите за мирно решавање на сириската криза, рече Мицотакис.

Генералниот секретар на НАТО денеска во Атина беше примен и од грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Прочитај повеќе

„„Виз Ер” ја продолжи суспензијата: До 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Шпанија се предомисли, не ги отвора границите во јуни

Слободен печат

ОЈО загуби професионалец и голем пријател, почина поранешниот обвинител Славчо Станков

Слободен печат

Столтенберг: НАТО продолжува да ја поддржува меѓународната борба против тероризмот

Слободен печат

АНКЕТА: Штом не ги почитуваме мерките, нека има полициски час

Михаило Донев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Изгласана доверба на полската влада

Слободен печат

Скопјани се иселија за викендот, ќе се вратат в понеделник (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Гутереш: Вакцината против коронавирус ќе биде светско јавно добро достапно на сите

Слободен печат

Димитриевски: Убеден сум дека вистината за овој монтиран случај излезе на виделина

Слободен печат

Отворена истрага против полицијата во САД, врз демонстрант фрлија солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

АПЕКС МАКЕДОНИЈА донираше медицинска опрема во вредност од 40.000 евра на Универзитетската клиника за Инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје