„Специјалниот“ е фаворит за клупата на Тотенхем!?

Португалецот е прв избор да го преземе Тотенхем, после заминувањето на досегашниот менаџер на клубот, Маурисио Покетино.

Како што пренесува „талкСПОРТ“, поранешниот менаџер на Челзи и Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо е на „радарот“ на Спарси.

Вкупно 11 месеци Мурињо е без тренерска обврска, односно тој доби отказ од Манчестер јунајтед во декември 2018 година. Оваа сезона Португалецот работи во „Скај Спортс“ анализирајќи ги натпреварите во Премиер лигата.

Но, можно е повторно да го гледаме покрај терените, „букмејкерите“ веќе го фаворизираат како наследник на Покетино и се очекува наскоро да има итен состанок со претседателот на Тотенхем, Даниел Леви.

За функцијата менаџер на клубот се шпекулираат уште неколку имиња како Масимилијано Алегри, Еди Хов и Јулиан Нагелсман.

Прочитајте и...  Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

„Специјалниот“ веќе го има искуството од Лондон, со Челзи успеа трипати да го освои премиерлигашкиот трофеј.

И во 2007 година беше посакуван од Тотенхем после неговата прва разделба со тимот од „Стемфорд Бриџ“, но се одлучи за друга опција.

Во кариерата имаше големи успеси, титули со екипите Порто, Челзи, Интер и Реал Мадрид. И поранешната ѕвезда на Тотенхем, Клив Ален верува дека Мурињо е прв избор.

– Немам сомнение дека оваа одлука не е донесена набрзина и дека кружат едно или две имиња за преземање на клупата. Едно име на кое веднаш ви текнува е Жозе Мурињо. Карактеристичен е неговиот индивидуален стил, но знае да победува, има големи резултати во тренерската кариера – рече Ален.

Прочитајте и...  Многу играат за пари, Новак и Рафа играат за грен слем титули

Исто така и поранешниот англиски репрезентативец, Дени Милс, очекува Мурињо да биде човекот кој ќе седне на клупата на Тотенхем.

– Мурињо е очигледен кандидат. Долго време овој клуб нема ништо освоено, а Мурињо е победник и кој може да направи големи нешта – вели Милс.

Прочитај повеќе

Ф1: Ботас на пол позиција во Австрија

Слободен печат

Ангеловски: Очекувам многу од Елмас, може да биде лидер

Слободен печат

Поминаа точно 16 години од најголемото европско фудбалско чудо! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Слободен печат

Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

Слободен печат

Ултиматум: Еве ги условите на Обамејанг, Арсенал е на потег!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

Слободен печат

Еден играч на Манчестер сити не му аплаудираше на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат

Дибиров: Имав понуди од ПСЖ и Мешков, но одлучив да останам во Вардар!

Слободен печат

Мекгрегор заборави на „војната“ со Хабиб, испрати емотивна порака по смртта на неговиот татко

Слободен печат

Барселона го гаси пожарот, Чави ќе го наследи Кике Сетиен на клупата

Слободен печат

Работнички тргна со подготовките, Стојковски и Зука најнови засилувања

Слободен печат