Спасовски-Сасоли: Успешните реформи и новата методологија се важни чекори кон отпочнување на преговори за членство во ЕУ

Премиерот Оливер Спасовски денеска во Брисел имаше средба со претседателот на Европскиот Парламент (ЕП) Давид Мариа Сасоли, кој даде целосна поддршка на сите реформски чекори кои Владата, Собранието и граѓаните ги донесоа во изминатиот период, соопшти владината прес-служба.

На средбата, на која присуствуваше и вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, е нагласено дека Договорот од Преспа и Договорот со Бугарија се пример во регионот и столб на европската иднина на Република Северна Македонија и дека земјата останува доследна на обврските за спроведување на договорите кои претставуваат пример за решавање на билатерални спорови.

– Сасоли и Спасовски се согласија дека успешните реформи и новата методологија се важни чекори кон скорешно отпочнување на преговорите за членство. Таа цел е заедничка на сите европски институции и најголем дел од државите членки на ЕУ, беше констатирано на средбата, се вели во соопштението.

Прочитајте и...  Алатка за проценка на влијанието на коронавирусот врз новинарството

Претседателот на ЕП истакнал и дека Западен Балкан е стратегиски регион за ЕУ и дека тој при посетата на нашата земја се уверил оти граѓаните силно веруваат во ЕУ и во заедничката иднина. Во таа насока, рекол Сасоли, Европскиот Парламент ќе даде свој придонес за поддршка на Западен Балкан на Самитот во Загреб.

Прочитај повеќе

Снегот го отежна сообраќајот во Албанија, блокирани и без струја планинските села

МИА Агенција

Во Португалија карантинот поради коронавирусот може да трае со месеци

МИА Агенција

Српската влада ја забрани работата на сите објекти и дејности кои подразбираат физички контакт

Слободен печат

Дури 59% од заразените пријавиле еден ист симптом на коронавирусот без оглед на тежината на клиничката слика

Слободен печат

Најнови податоци од светот поврзани со коронавирусот до 17 часот

Слободен печат

Жена лажела на Фејсбук дека е позитивна на коронавирусот, ги повикувала сите кои биле во контакт со неа да се тестираат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Прилеп вкупно 12 заболени од коронавирусот, се чека извештај за уште пет брисови

Слободен печат

САД нареди ситe крузери во американски води да останат на море

Слободен печат

Извршена втора дефинфекција на катните гаражи

Слободен печат

Османи- Вархеји: Дозволен пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Слободен печат

Михаела од Скопје го победи коронавирусот: Се чувствувам како најсреќниот човек на светот! (ВИДЕО)

Слободен печат.

Во Велика Британија во последното деноноќие починаа 560 лица од коронавирусот

Слободен печат