Силен земјотрес од 7,5 степени ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес со јачина од 7,5 степени ја погоди областа јужно од Алеутските острови на Алјаска, што предизвика предупредување за цунами, соопшти Американската геолошка служба.

Американскиот центар за предупредување за цунами соопшти дека земјотресот, кој првично беше пријавен како земјотрес со јачина од 7,4 степени, предизвика предупредувања за цунами во Сенд Поинт, Колд Беј и Кодиак, кои се ретко населени.

Прочитајте и...  Грција ги одреди максималните цени за ковид тестови: За ПЦР - 40 евра, рапид - 10 евра

Поврзани вести

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

МИА

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

На денешен ден – 28 ноември

Слободен печат

Денеска се празнуваат светите маченици и почнуваат Божиќните пости

Слободен печат

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian