Си Џинпинг: Ситуацијата во Персискиот залив е на крстопат меѓу војна и мир – Слободен печат
ВестиПланета

Си Џинпинг: Ситуацијата во Персискиот залив е на крстопат меѓу војна и мир

Кинескиот претседател Си Џинпинг потенцира денеска дека ситуацијата во Персискиот залив е исклучително сложена и е на „крстопат меѓу војна и мир”.

– Кина секогаш е на страната на мирот и се спротиставува на војна – нагласил Си на средба со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш во кулоарите на самитот на врвот на Г-20 во Осака.

– Сите страни треба да дејствуваат воздржано, да го засилат дијалогот и консултациите и заедно да го зачуваат регионалниот мир и стабилност – нагласил Си.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close