Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Невестата уште рече дека на свадбата се почитувале сите епидемиолошки мерки.

Поради мерките воведени против епидемијата на коронавирус, Норвежанка и Швеѓанец решија да стапат во брак на самата граница меѓу двете земји.

– На почетокот тоа беше шега, рече Хајди Керолин Нистром, која во неделата се омажи за Вили Лисел.

Двојката 60-годишни свршеници, нетрпеливо чекаше крај на ограничувањата за патување меѓу Шведска и Норвешка уште од пролетоска, но залудно. Во Норвешка, строгите услови сè уште важат за патниците кои одат во југозападна Шведска, каде и двајцата живеат.

– Тогаш рековме: Па зошто да не се венчаме на границата?, рече невестата, која сакала кума да биде нејзината мајка, која бидејќи е на норвешката страна не е под закана од карантин.

Прочитајте и...  Амбасадорката Брнз во посета на МВР, борбата против криминалот тема на средбата со министерот Спасовски

Свадбата се случи на стариот мост Свинесунд, 100 километри јужно од Осло. Двојката, која води дуќан во шведскиот пограничен град Сремстад, поканила неколку лица на церемонијата, како и двајца музичари.

– Требаше да биде дискретна свадба, рече невестата, која била изненадена од вниманието предизвикано од церемонијата.

Невестата уште рече дека на свадбата се почитувале сите епидемиолошки мерки.

– Немаше бакнување, освен мојот бакнеж со Вили. Дури ни мајка ми не ја прегрнав, истакна Нистром.

Прочитај повеќе

Аун: Либан ќе биде на пат кон пеколот ако не добие нова влада

Слободен печат

МВР отвори истрага: Го нема ниту мртовецот ниту сторителите кои го украдоа од струмичката болница

Слободен печат

Амбасадорката Брнз во посета на МВР, борбата против криминалот тема на средбата со министерот Спасовски

Слободен печат

Волстрит журнал: Хрватска со туристичката сезона стана случај кој опоменува

Слободен печат

По 75 години прстенот се враќа кај роднините на починатиот

Илинка Иљоска

Високата смртност од ковид-19 со сè уште непозната дијагноза

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Седум лица ја загубија битката со коронавирусот, нови 45 заразени

Слободен печат

Гер: Владеењето на правото ќе биде клучно во пристапните преговори за членство во ЕУ

Слободен печат

ВИДЕО | Масовна тепачка во Струмица: Излегле од судница па се степале пред Основниот суд

Слободен печат

Тихановскаја: Лукашенко очајно се држи за власта и ни се заканува со војна

Слободен печат

Негувателка од кумановска градинка позитивна на коронавирус

Слободен печат

Билд: Србија, кога-тогаш, ќе мора да го признае Косово