ШТО ЗНАЧИ „РЕКЕТ“ ЗА РЕМЕНСКИ: Во партија замрзната, во Собрание одмрзната

Пратеничката и потпретседателка во Собранието, Фросина Ташевска Ременски, останува на овие функции и покрај тоа што таа е опфатена во истрагата на случајот „Рекет“, а обвинителството за неа побара мерки за претпазливост, но не и притвор.

Од кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери објаснуваат дека водејќи се од начелото на презумпција на невиноста нема да се даваат никакви коментари за случајот.

– Ако до Собранието стаса барање за одземање на пратеничкиот имунитет заради притвор тогаш по тоа ќе се постапи. Но во овој случај такво барање нема. Судско-обвинителските институции ја водат постапката, ние во тоа не се мешаме – објаснуваат од кабинетот на Џафери.

Мандатот на Ременски во Собранието може да и престане ако таа си поднесе оставка од пратеничката и потпретседателската функција, но такво нешто не најавува. Напротив, во исказот кој го даде пред обвинителството денеска рече дека не се чувствува виновна и дека ќе ја докаже својата невиност.

Прочитајте и...  Земјотрес во Корча почувствуван и во земјава

Мандатот на пратеник му престанува и доколку поради сторено кривично дело станува недостоен за вршење на пратеничката функција, како и ако пратеникот е осуден за кривично дело за кое е пропишана казна затвор во трање од најмалку пет години. Мандатот му се одзема и за неоправдано отсуство подолго од шест месеци. На Груевски имаше обид да му се одземе мандатот по два од трите основи предвидени во Деловникот, но сепак на крај само се констатираше оставка што самиот си ја поднесе.

Од СДСМ објаснуваат дека партиската фунција на Ременски, член на Извршен и на Централен одбор на СДСМ ќе биде змрзната, се додека нема правна завршница за случајот. Ако се докаже вината, таа ќе биде и официјално разрешена од функциите, а ако не, ќе продолжи да ги врши. Лидерот на СДСМ Зоран Заев вчера најави нејзино разрешување од партиските фунции, но денеска од партијата дообјаснија дека со замрзнувањето се постигнува истата цел, а сепак се запазува презумпцијата на невиност.

Прочитајте и...  Реџепи: Подготвен сум да одговарам и пред Бога и пред законот

Ременски беше и потпретседател на СДСМ, но беше разрешена од оваа функција со последната партиска „метла“.

Прочитај повеќе

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат

Земјотрес во Корча почувствуван и во земјава

Слободен печат

Гувернерот на Минесота најави целосна мобилизација на Националната гарда: Насилството нема да се толерира!

Слободен печат

Филипче: Имаме два избори, безусловно да ги почитуваме мерките или да се вратиме кон рестрикциите

Слободен печат