Се ближи и тој ден кога Ѓоковиќ ќе го престигне Сампрас

Моментно Новак Ѓоковиќ има 9.720 илјади поени, пред второпласираниот Рафаел Надал (9.395), а на третата позиција е Рожер Федерер (7.130).

Српскиот тениски ас со освојувањето на „Австралија опен“ експресно се врати на светскиот трон, а денеска ја започна 278. недела на првото место на АТП ранг листата.

Моментно Новак Ѓоковиќ има 9.720 илјади поени, пред второпласираниот Рафаел Надал (9.395), а на третата позиција е Рожер Федерер (7.130).

Ѓоковиќ ја започна 278. недела на првото место на АТП листата, додека легендарниот тенисер Пит Сампрас сега му „бега“ осум недели, односно Американецот во својата кариера беше 286. недели на првото место на АТП.

На оваа листа на врвот е Швајцарецот Федерер кој првопласиран беше 310. недели.

Доколку сака да го престигне Сампрас, тогаш Ноле ќе мора да биде прв барем до 20. април (286), а доколку сака да го престигне Федерер, тогаш ќе му биде потребно непрекинато да биде на врвот до 5. октомври (310).

Прочитајте и...  Француски лекар: Не требаше да се одигра натпреварот Лион-Јуве! (ВИДЕО)

На женската ВТА листа моментно на првото место со 8.367 поени е Австралијката Ешли Барти, пред Симона Халеп од Романија (5.796) и Каролина Плишкова од Чешка (5.290).

Прочитај повеќе

Што се случува кога навивач на Интер ќе се погледне во огледало? (ВИДЕО)

Слободен печат

Клубовите се договорија: Премиер лигата нема да продолжи во мај!

Слободен печат

Француски лекар: Не требаше да се одигра натпреварот Лион-Јуве! (ВИДЕО)

Слободен печат

ХИТ ВИДЕО: На мачката и даде име по голманот на Јувентус и ја научи да брани (ВИДЕО)

Слободен печат

Бил Гејт пред два месеци го предупредил Рафа Надал за коронавирусот

Слободен печат

Светски рекордер уапсен бидејќи не го почитувал полицискиот час

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Грбиќ: Ние луѓето сме вирус на планетата

Слободен печат

Тевез ги нападна фудбалерите: Лицемери, излезете на улица

Слободен печат

Драма во Белгија: Авиониот на Меси приземјен поради дефект

Слободен печат

Ванда Нара донесе одлука во името на Икарди и го шокира Интер

Слободен печат

Порака од УЕФА: Нема настап во Евро куповите ако не се завршат националните првенства

Слободен печат

Клоп летово си заминува од Ливерпул и се враќа во Германија?

Слободен печат