САМООПРЕДЕЛУВАЊЕ ОБВИНУВА: Имаше политички упад за промена на изборните резултати во Косово – Слободен печат
ВестиРегион

САМООПРЕДЕЛУВАЊЕ ОБВИНУВА: Имаше политички упад за промена на изборните резултати во Косово

ЦИК на 7 ноември ги објави конечните резултати, според кои ВВ освои 32 пратенички места во новиот Парламент на Косово.

Партијата Движење Самоопределување (ВВ), која победи на вонредните парламентарни избори одржани во Косово на 6 октомври, објави денеска дека започнала да собира докази за политичко интервенирање за промена на волјата на гласачите и најави мерки против одговорните за таквото прекршување на Уставот и законите, јави дописникот на МИА од Приштина.

Реакцијата на ВВ уследи по вчерашната одлука на Врховниот суд на Косово за прифаќање на барањето на коалицијата на досега владејачките партии Социјалдемократска иницијатива (Нисма) и Алијанса ново Косово (АКР) за бришење од конечните изборни резултати на гласовите од Србија. По ваквата одлука, Нисма – АКР го надмина изборниот праг од пет отсто и освои шест места во новото Собрание на Косово, со што автоматски се намали бројот на пратеници на ВВ од 32 на 29.

„Евидентно е дека официјални лица и судии од институциите потпаднаа под политичко влијание во донесувањето на последните одлуки, со намера да се сменат резултатите на изборите од 6 октомври. ВВ собира факти и докази за политичкиот упад во донесувањето на таквите одлуки и ќе се погрижиме сите тие официјални лица опфатени со овој упад за одлуки кои би требало да бидат засновани на законите и Уставот, да одговараат пред законот“, се вели во денешното соопштение на ВВ.

Партијата на Албин Курти исто така бара од Централната изборна комисија (ЦИК) да гарантира прецизно пребројување на гласовите од 1.428 гласачки места, што го наложи Изборниот панел за поплаки и претставки (ПЗАП).

„ЦИК започна со пребројување на 1.428 гласачки кутии, што претставува околу 60 отсто од вкупните гласови. Пребројувањето треба да се изврши на професионален и непристрасен начин, согласно законот и процедурите. Гласачите ја искажаа нивната волја и додека не заврши пребројувањето на сите кутии до последниот глас, резултатот останува оној што го објави ЦИК,“ се вели во соопштението на ВВ.

ЦИК на 7 ноември ги објави конечните резултати, според кои ВВ освои 32 пратенички места во новиот Парламент на Косово.

Во понеделникот, на 11 ноември, ПЗАП го прифати барањето на коалицијата Нисма – АКР за бришење на гласовите од Србија, а вчера, 14 ноември, Врховниот суд ја одби жалбата на ВВ на одлуката на ПЗАП.

Со одлуката на Врховен, Нисма – АКР, која со конечните резултати на ЦИК немаше ниеден пратеник, сега обезбедува шест пратенички места, со што, по автоматизам, бројот на пратеници на ВВ се намали на 29, а по еден пратеник помалку ќе имаат уште три други политички субјекти. Конкретно, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) ќе има 28 наместо првичните 29, Демократската партија на Косово (ПДК) од 25 сега останува со 24, додека Алијансата за Иднината на Косово (ААК) наместо 14 сега ќе има 13 пратеници.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close