Рускиот ТВ канал „РТ” забранет во Летонија

Летонија го забрани емитувањето на рускиот државен телевизиски канал „РТ”, повикувајќи се на фактот дека телевизијата е под контрола на медиумска личност санкционирана од ЕУ.

Станува збор за Дмитри Кисељев, кој го исмеја обвинението, тврдејќи дека станува збор за показател за глупоста и потенцирајќи дека тој никогаш не бил на чело на „РТ”, па од тие причини побара Летонија да му се извини на ТВ каналот и повторно да го пушти во етерот.

Кисељев се наоѓа на списокот на лица под санкции од ЕУ за неговата улога во промовирањето на „пропагандата на Кремљ” и поддршката на руската анексија на Крим од Украина во 2014 година, наведуваат американските медиуми.

Советот за национална контрола на електронските мас медиуми укина седум канали кои припаѓаат на мултинационалната мрежа управувана од „РТ”, тврдејќи дека „РТ” е под „ефективна контрола” на Кисељев.

Прочитајте и...  Во Штипскиот регион гласаат 45 заразени со КОВИД – 19 и лица кои се во изолација

Како едно од објаснувањата, Советот ја обвинува руската телевизија дека Летонија ја прикажува како неуспешна држава во своите програми.

Кисељев, кој ја предводи државната медиумска група „Русија Сегодња”, во која се вклучени и  РИА Новости и Спутник, истакна дека нема ништо заедничко со „РТ”, поранешната „Раша Тудеј”.

-Оваа одлука е показател за глупоста, неспособноста и русофобијата на Летонија, рече Кисељев во интервју за радиото „Зборува Москва”.

Во последниве години, Летонија и Литванија привремено забранија други руски државни ТВ-канали под изговор дека служат за ширење на  пропагандата на Кремљ.

Прочитај повеќе

Меркел: Не знам дали ќе има договор за Фондот за економско опоравување

Слободен печат

Во Куманово осум новозаболени со Ковид-19 од кои двајца од Липково

Слободен печат

„Црната смрт“ се шири во Монголија: 15-годишно дете почина од чума

Слободен печат

Растат тензиите на Кавказ: Во артилериски судир има мртви и повредени војници

Слободен печат

Гелатановски вели дека статусот на Фејсбук бил само шега

Слободен печат

Стравична ликвидација во Порторико: Убиено 11-годишно дете, братот (6) се бори за живот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Д-р Пановски: Ниту во август нема да ги исполниме условите и параметрите за патувања во ЕУ

Слободен печат

Седми ден протести во Белград, граѓани излегоа и на улиците во Ниш и Зрењанин

Слободен печат

Првата дама ја исполни својата граѓанската обврска: Изборите во услови на пандемија се исклучително ретки (ФОТО)

Слободен печат

Хашим Тачи шест часа сослушуван во Хаг, еве што изјави кога излезе од Судот

Слободен печат

Стационарот за бездомни животни „Лајка“ се отвора после изборите (ФОТО)

Слободен печат

Конечни резултати: Анджеј Дуда обезбеди уште еден мандат како претседател на Полска

Слободен печат