Русија од 30 март ги затвора своите граници поради кризата со коронавирусот

Русија ќе ги затвори своите граници започнувајќи од 30 март, во обид да се спречи ширење на коронавирусот, соопшти денес руската Влада.

Мерката ќе се однесува на сите возила, железница и пешачки контролни точки, како и на руските морски граници. Овие мерки нема да важат за руските дипломати и возачите на товарни камиони.

Русија уште од претходно ги суспендираше меѓународните летови.

Во земјата досега се пријавени 1.264 случаи на заболени од коронавирусот.

Прочитајте и...  Средба на Куомо со Трамп во Белата куќа

Прочитај повеќе

Нови правила и за капење во базени во Грција и за лежење покрај море, ова е задолжително летово

Слободен печат

Министерство за правда: Истрагата за смртта на Џорџ Флојд е „главен приоритет” (ВИДЕО)

МИА Агенција

Јанушев: СДСМ роковите за избори ги вади од ракав

Слободен печат

„Проба за протест“ на партијата на премиерот Курти во Приштина

МИА Агенција

Франција наскоро целосно ќе излезе од мерките на изолација

МИА Агенција

Едуар Филип: Одлуката за отворање на надворешните граници на ЕУ по 15 јуни

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бебе позитивно на ковид-19 со специјален лет префрлено на клиника во Швајцарија

Слободен печат

СДСМ: Чулев со невистини се обидува да ја вознемирува јавноста

Слободен печат

Агенција за национална безбедност: Немаме опрема за прислушување, УБК замина во историјата

Слободен печат

Трамп на нацијата ѝ се обрати преку Твитер: Постигнат е тажен рекорд од 100.000 починати

Слободен печат

По вртоглавиот пад оваа година, германската економија догодина ја очекува скок од 10 проценти

Слободен печат

На 2 јуни се отвораат баровите и кафулињата во Франција

Слободен печат