Редици пред продавниците за алкохол во Јужна Африка

Јужна Африка пријави над 32.000 случаи на Ковид-19, и повеќе од 600 смртни случаи, а експертите предупредуваат дека врвот на епидемијата не се очекува пред август или септември.

Многу Јужноафриканци денеска застанаа во редици пред продавниците за алкохол, бидејќи продажбата на алкохол е повторно дозволена по двомесечна забрана поради епидемијата на коронавирусот.

Во малиот град Макасар во близина на Кејптаун, луѓето застанале во редици пред продавниците за алкохолни пијалаци уште од 4:30 часот наутро, иако тие се отвораат во 9 часот, пренесува „Гардијан”.

Некои носеле пластични гајби за во нив да стават шишиња пиво и вино кои планирале да ги купат.

Во еден супермаркет во Јоханесбург, луѓето почнале да скандираат кога биле тргнати завесите полиците со вино за да се овозможи продажба. Полиците со популарните брендови на алкохол биле испразнети во рок од два часа во една продавница во богато предградие на Јоханесбург.

Прочитајте и...  Нагло зголемување на бројот на заразени во Хрватска, стапуваат на сила построги епидемиолошки мерки

Алкохолот може да се продава само од понеделник до четврток помеѓу 9 часот и 17 часот, согласно новите олеснети мерки.

Јужна Африка пријави над 32.000 случаи на Ковид-19, и повеќе од 600 смртни случаи, а експертите предупредуваат дека врвот на епидемијата не се очекува пред август или септември.

Прочитај повеќе

Потврдени 88 нови случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа три лица

Михаило Донев

Во Гостивар гласаа заболените од Ковид-19 и лицата во изолација

Слободен печат

Банкротираше бренд кој постои два века и кој беше одговорен за облекувањето на 40 претседатели

Слободен печат

Флорида стана најзагрозено жариште во САД: За еден ден регистрирани над 15.000 новозаразени лица

Слободен печат

Јужна Америка и Карибите станаа втор најпогоден регион по смртни случаи од Ковид-19

Слободен печат

Прилеп ќе ги дезинфицира пристапите до избирачките места

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Покрената истрага против поранешен босански министер: Правел пена-забава во река, пуштил хемикалии во реката (ВИДЕО)

Слободен печат

Технолошки гигант ќе вложи милијарда долари во економско опоравување на Италија

Слободен печат

ДИК прифати нови барања за набљудување на изборите

Слободен печат

Тачи од Хаг: Tука сум да го почитувам тоа за што сонував и се борев, слободно и независно Косово

Слободен печат

Париз сака да ја искористи здравствената криза за да го „забави” масовниот туризам

Слободен печат

Ирците согласни: Повеќе сакаат да работат од дома

Слободен печат