Путин: Не престануваат обидите за искривување на историските вистини

Рускиот претседател, Владимир Путин изјави дека не престануваат обидите за искривување на историските вистини, а кон тоа, вели, се приклучиле не само наследниците на нацистичките соучесници, туку и некои угледни меѓународни институции и европски структури.

Како пример тој ја наведе неодамнешната резолуција на Европскиот парламент која, како што оцени, на исто ниво ги ставила нацистичките агресори и Советскиот Сојуз, пренесе синоќа Тасс.

-А оние кои се обидуваат да се спротивстават на таквата неоснована лага, се обвинуваат за информативна војна против демократска Европа, рече Путин на состанокот на организацискиот одбор „Победа”, задолжен за одбележување на 75-годишнината од победата во Втората светска војна.

Европскиот парламент пред 2,5 месеца усвои резолуција во која се наведува дека договорот за ненапаѓање меѓу нацистичка Германија и СССР, „го отворил патот за избувнување на Втората светска војна”.

Прочитајте и...  Франција: Противници на маските одбиваат да бидат „зауздани", ширејќи недоверба и теории на заговор

Прочитај повеќе

ИСКУСТВА ОД ОТВОРАЊЕТО НА УЧИЛИШТАТА ВО ДРУГИТЕ ЗЕМЈИ: Дел од нив ставија клуч по само неколку дена

Михаило Донев

Течат преговорите за нова Влада, но зад затворени врати

Руската вакцина против Ковид-19 развива имунитет до две години

Слободен печат

Засега нема добра волја за враќање на цената на струјата: Јавноста бранува ама безуспешно

Шест нови заболени од Ковид-19 во тетовскиот регион

МИА Агенција

141 новозаразени од коронавирус, има 161 оздравени пациенти, а починала пациентка од Скопје

Горан Наумовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Србија одлучи: Учениците до четврто одделение во училишта, другите ќе следат комбинирана настава

Слободен печат

Мицкоски: Ахмети ме информираше дека ќе преговара за влада со СДСМ

МИА Агенција

160 милиони евра за Македонија од Европската Комисија

МИА Агенција

Мицкоски: За да не поскапи струјата треба да се намали маржата на универзалниот снабдувач

МИА Агенција

За транзит низ Македонија не е потребен ПЦР тест

МИА Агенција

Тихановскаја: Донесов тешка одлука да ја напуштам земјата и знам дека многу ќе ме мразат за тоа

Слободен печат