Првиот „Су-57″ е подготвен за испорака на руските воздухопловни сили – Слободен печат
ВестиПланета

Првиот „Су-57″ е подготвен за испорака на руските воздухопловни сили

Според моменталниот договор, руските воздухопловни сили до 2028 година ќе добијат 76 борбени авиони „Су-57" од петата генерација. 

Првиот сериски произведен борбен авион од петата генерација „Су-57″ е подготвен за испорака на руските воено-воздухопловни сили, изјави денеска заменик министерот за одбрана на Руската Федерација, Алексеј Криворучко.

-Што се однесува на програмата за создавање авион од петата генерација, можеме да видиме дека првиот сериски произведен „Су-57″ е подготвен за испорака на трупите- рече Криворучко и додаде дека тој ќе биде испорачан во армијата пред крајот на годината.

„Следната година очекуваме да добиеме уште еден таков авион, а подоцна неговото производство многукратно да расте”, додаде рускиот заменик министер за одбрана по посетата на водухопловното претпријатие „Космомолск-он-Амур”, што ги гради најсовремените руски борбени авиони, јави Тасс.

Според моменталниот договор, руските воздухопловни сили до 2028 година ќе добијат 76 борбени авиони „Су-57″ од петата генерација.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close