Протест во Аеродром по одлуката за дисперзија на лекувањето зависници - Слободен печат

Протест во Аеродром по одлуката за дисперзија на лекувањето зависници

Пред поликлиниката „Јане Сандански” во Општина Аеродром денеска се одржа мирен протест во знак на револт од одлуката на Министерството за здравство метадонска терапија на зависници да се дава во општината каде живеат.

Учесниците на протестот истакнаа дека одлуката на ресорното Министерство е неприфатлива затоа што во близина на поликлиниката има градинки и училишта. Побараа да се отворат посебни места со таа намена и сугерираат тоа да бидат локации што не се многу населени.

Протестот беше организиран од „Граѓанската иницијатива-Гласот на Аеродром”.

Министерството за здравство завчера соопшти дека се во тек подготовки за дисперзија на дел од пациентите вклучени во Програмата за третман и превенција од зависности во Центарот во Кисела Вода и оти тие ќе бидат распределени согласно со општината во која живеат и според локациите на кои ќе бидат пунктовите. Дисперзија ќе следи во општинските пунктови што се наоѓаат во поликлиниките „Јане Сандански”, во населба Ченто и Бардовци и во Градската општа болница „8 Септември” во Карпош.

Прочитајте и...  Градот ќе се задолжи 12 милиони евра за изградба на нов Забавен парк

Според Министерството, се решава децениски проблем со Центарот за зависности во Кисела Вода.

Прочитај повеќе

Градот ќе се задолжи 12 милиони евра за изградба на нов Забавен парк

Шилегов: Треба да ги промениме навиките ако сакаме да ја добиеме битката со загадувањето

Слободен печат

Нов парк на „Трета македонска бригада”

Слободен печат

Сметките за вода ќе бидат од биоразградлива хартија

Водовод најавува тужби за продавачите на филтри за вода

Се укинуваат мерките за загадување на воздухот во Скопје од 12 часот

Слободен печат

Остави Коментар

8 + 2 =

Прочитај повеќе

СКОПСКИ АГОЛ: Скопјани не ги почитуваат препораките на Градот– не користат бесплатен превоз

Слободен печат

Распнат коњ се превезува по скопските улици (ФОТО) 

Слободен печат

Општина Ѓорче Петров донесе одлука: Децата и наставниците на час, без мобилен

Гинекологот што го најде Министерството за здравство, си замина од Шуто Оризари

Без струја утре повеќе делови од Скопје

Слободен печат

Скопската вода е безбедна за пиење

Слободен печат