„Проба за протест“ на партијата на премиерот Курти во Приштина

ВВ тврди дека нова влада не може да се формира од постоечкиот парламентарен состав, туку треба да се организираат нови избори.

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест” во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување парламентарни избори, наместо формирање нова влада од постоечкиот парламентарен состав, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според проценките на косовските медиуми, на 45-минутниот „перформанс”, како што го нарекоа организаторите од ВВ, учестувуваа околу 1.500 до 2.000 луѓе, кои го извикуваа името на премиерот во оставка и лидер на ВВ, Албин Курти, како и пароли „сакаме избори”, „избори да, кражба не”, „Самоопределување”, “Албин, цело Косово е со тебе” и слични.

Учесниците на протестот, пред неговото завршување, мавтајќи им од една од терасите на косовската Влада, која гледа на плоштадите каде што се одржа манифестацијата, ги поздрави премиерот во оставка и лидер на ВВ, Курти.

Новата проба за протест се одржа во пресрет на одлуката која треба да ја донесе Уставниот суд на Косово најдоцна до утре, 29 мај, во врска со барањето на ВВ за оценка на уставноста на доделувањето на мандатот од страна на претседателот на државата Хашим Тачи на второрангирната партија на последните парламентарни избори, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК).

На 25 март, на иницијатива на ЛДК, Собранието на Косово му изгласа недоверба на кабинетот на Курти, по што Тачи неколку пати побара од ВВ да именува кандидат за формирање нова влада. Откако партијата на Курти не одговори на неговите повици, Тачи, по консултации со другите парламентарни партии, на 30 април го додели мандатот на Авдулах Хоти од ЛДК.

Утредента, на 1 мај, ВВ го поднесе барањето до Уставен суд за оценка на уставноста на одлуката на претседателот на државата.

ВВ тврди дека нова влада не може да се формира од постоечкиот парламентарен состав, туку треба да се организираат нови избори.

Неколку косовски медиуми објавија дека судиите на Уставниот суд попладнево се собрале со цел да донесат одлука, која треба да биде објавена најдоцна утре.

Прочитајте и...  Со брзи тестови до пошироко тестирање од ковид-19

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска