Португалскиот парламент распуштен, предвремени избори на 30 јануари 2022 година

Португалскиот парламент/ Фото EPA-EFE/MARIO CRUZ

Претседателот на Португалија, Марсело Ребело де Соуза денеска потпиша декрет со кој се распушта Парламентот поради престојните предвремени избори, пренесува Ројтерс.

Декретот е потпишан последниот ден од рокот за распуштање на Парламентот, што мора да биде 55 дена пред избори

Предвремените парламентарни избори во Португалија се закажани на 30 јануари 2022 година откако беше поразена малцинската социјалистичка влада при гласањето за буџетот за следната година.

Видео на денот