Поранешен министер во два наврати примил мито од нарко-картел во износ од пет милиони долари

Поранешниот мексикански министер за безбедност Генаро Гарсија Луна е уапсен во САД и обвинет за примање мито од нарко-картел.

Гарсија Луна е обвинет дека му овозможил на картелот Синалоа, управуван од Хоакин Ел Чапо Гусман, да работи во Мексико во замена за милиони долари, пренесува Би Би Си. Обвинителството соопшти дека Гарсија Луна гарантирал безбедност на картелот за време на испорака на дрога и пристап до чувствителни информации.

Обвинителството посочува дека во два наврати, членови на картелот му доставиле лично на Гарсија Луна сума до пет милиони долари, скриени во две акт-чанти.

Гарсија Луна (52) претходно негираше каква било злоупотреба на службената должност.
Тој го предводеше Министерството за безбедност од 2006 до 2012 година.

Прочитајте и...  Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Прочитај повеќе

На вчерашните протести во Белорусија уапсени биле уште 700 демонстранти

Слободен печат

Брнз: Охридскиот рамковен договор – важна пресвртница што и помогна на државата да ги премости етничките поделби

Слободен печат

Помпео при посетата на Словенија ја обвини Кина дека се обидува да ги контролира луѓето и другите економии

Слободен печат

Тито Петковски: ДУИ сака да го делегимитира Заев

Велешкото езеро Младост станува прва иновативна туристичка дестинација во земјава

Слободен печат

Нухиу – Отвеј: Поддршка за успешно спроведување на владеење на правото и надеж за побрзо формирање стабилна влада

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сијарто апелира ЕУ да не ги расипува односите со Белорусија

Слободен печат

Сите кои земаат пензија во Еуростандард банка најдоцна до 21 август да достават известување до банката преку која сакаат да им се врши исплата на пензијата

МИА Агенција

Драма во Минск: Вооружени лица влегле во канцелариите на „Убер“ и „Јандекс“, на вработените им забраниле да излезат

Слободен печат

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот

МИА Агенција

Ејуп Рустеми: Стопиран е платниот промет преку Пошта

Весна Дамчевска

Ахмети: Разговорите за формирање влада продолжуваат, ДУИ е фактор на стабилност за државата

МИА Агенција