Пол позицијата за шампионот, Хамилтон најдобар на дождливите квалификации

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ќе стартува од пол позицијата на утрешната трка за Големата награда на Штаерска, која ќе се вози на Ред Бул ринг.

Шесткратниот формула 1 шамион најдобро се снајде на дождливата патека на Ред бул ринг и дојде до 90. пол позиција во кариерата. Најбрзиот круг на Хамилтон беше за повеќе од една секунда побрз од второпласираниот Макс Ферстапен од Ред Бул, а третото најбрзо време го имаше Карлос Саинс од Мекларен.

Денешните квалификации беа под знак прашалник поради лошите временски услови во Шпилберг, речиси два дена врне силен дожд поради што утринскиот тренинг беше одложен. Но, со задоцнување од нешто помалку од еден час, возачите добија зелено светло и Хамилтон ја покажа својата класа во однос на конкуренцијата.

Хамилтон до полпозицијата дојде со најбрзиот круг кој изнесуваше 1:19.273 минути, што беше за 1.216 секунди побрзо од Ферстапен. Од вториот ред на утрешната трка ќе стартуваат Карлос Саинс од Мекларен и победникот од првата трка сезонава, Валтери Ботас.

Прочитајте и...  Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Прочитај повеќе

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат

СЕХА: Без гледачи на реванш натпреварот Вардар-Нексе!

Слободен печат

Почина човекот кој ја одведе Црвена звезда на светскиот трон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Синот на Сетиен ги праша кравите дали Барса ќе ја освои ЛШ (ВИДЕО)

Слободен печат

Кузма со тројка во последните секунди за радост на Лејкерси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Елмас би можел да игра со Фалкао, Бабел, Арда Туран..!

Слободен печат