Овие билни чаеви ги ублажуваат симптомите на алергија

алергија
Алергија / Фото: Profimedia

Сезонскиот алергиски ринитис или поленската треска е алергиска реакција на полен. Предизвикува воспаление и отекување на слузницата на носот и на заштитното ткиво на очите (конјуктив). Симптомите вклучуваат кивање, затнатост (чувство на затнатост) и чешање, насолзени очи, нос и уста. Можностите за лекување вклучуваат орални антихистаминици, назални стероиди, назални антихистаминици и назален кромолин. Кај некои луѓе, симптомите на алергиска астма (свирење, отежнато дишење, кашлање и/или стегање во градите) може да бидат предизвикани од изложеност на полен.

Секој петти човек страда од некаква форма на алергија, што најчесто предизвикува кивање, течење и чешање на носот, отечени очни капаци, отежнато дишење…

Алергиите се невообичаени, абнормални реакции на телото на некои супстанции со кои се среќаваме во секојдневниот живот.

Кога ќе стапиме во контакт со нив, телото лачи хистамин, супстанција со која се бориме против овие напаѓачи.

За да ги ублажат овие симптоми, повеќето луѓе земаат одредени лекови, не знаејќи дека билките можат да бидат многу корисни.

Што се однесува до алергиските реакции, лукот, кромидот и лутата пиперка можат да бидат од голема помош затоа што содржат кверцетин, за кое е докажано дека има антиалергиско дејство.

Докажано е дека листот од црна рибизла има одличен ефект на заболувањата предизвикани од прекумерни, неконтролирани и несоодветни реакции на имунитетниот систем, па затоа чајот, тинктурата и екстрактот од ова растение се препорачуваат и за алергиски заболувања. Листот од рибизла покрај флавоноиди содржи и танини.

Чај за алергии

Еден од начините за намалување на симптомите на алергија е употребата на лековити билки кои го зајакнуваат имунолошкиот систем. Покрај следењето на календарот за полен, добро е да се зајакне имунитетот со природни препарати, за да помине пролетната сезона на алергии без проблеми.

Состојки:

– 20 грама овошје од шипинка

– 15 грама цвет од липа

– 10 грама мајчина душица

– 10 грама цвет од камилица

– 10 грама овошје од анасон

– 10 грама лист од нане

– 5 грама цвет од невен

– 5 грама цвет од црн слез

Подготовка:

Додадете две лажици чај во литар ладна вода. Кога ќе зоврие, оставете го лесно да врие една минута, а потоа оставете го настрана пет минути и процедете го. Готовиот чај пијте го во текот на денот. Овој рецепт со текот на времето се менува, односно се прилагодува на личноста, во зависност од симптомите, па доколку чувствувате дека некои симптоми не исчезнуваат, побарајте совет од фитотерапевт.

Чај од лисја од црна рибизла

Сипете полна лажица суви лисја од црна рибизла со 200 милилитри врела вода, промешајте, покријте и оставете да стои 15 минути. Исцедете и пијте незасладено. Чајот се пие трипати на ден (секогаш свежо подготвен) помеѓу оброците.

Употребата на масло и лисја од црна рибизла нема ефект доколку се користи во комбинација со кортикостероиди, но може да се комбинира со нестероидни антиинфламаторни лекови.

Чај од црн слез

Чајот од црн слез (Malva silvestris) и маслото од невен (Calendulae oleum) ги елиминираат алергиските реакции на кожата. Неопходно е да се исплакне кожата со чај и да се премачкува со масло неколкупати на ден.

Масло од црн ким

Со навременото внесување на маслото од црн ким, голема е можноста симптомите на алергија да бидат максимално потиснати.

Маслото од црн ким (Nigella sativa) се повеќе се покажува како одличен препарат за борба против алергиите: Црниот ким не е како ехинацеа, која брзо ги подига имунолошките ресурси, па затоа му треба подолг внес (најмалку два до три месеци). за да го има својот целосен ефект. Накратко, добро е да започнете да го користите два месеци пред сезоната на алергија на полен.

Некои поборници за алтернативната медицина тврдат дека луѓето кои се алергични на полен треба да земат мали количини на мед направен од пчели во близина на местото каде што живеат. На тој начин тие постепено стануваат имуни на поленот на локалните растенија. Препорачливо е да се земаат витамин Ц, Е и Б комплекс.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот