Нови мерки за заштита од ковид-19 во Хрватска

Хрватскиот вицепремиер и шеф на националниот штаб за цивилна заштита Давор Божиновиќ денеска претстави нови епидемиолошки мерки, што ќе стапат во сила утре на полноќ. Тие вклучуваат ограничувања на собири, забрана за продажба на алкохолни пијалоци од полноќ до шест часот наутро, задолжително физичко растојание …

Божиновиќ рече дека епидемиолошките мерки се утврдуваат за 14 дена, по што ќе бидат проценети повторно.

– Подготвивме одлука што ќе стапи на сила утре во 00:00 часот. Одлука за неопходните епидемиолошки мерки за ограничување на собирите. Сакам да нагласам дека правиме одредба со која се пропишува строга мерка за физичко растојание, избегнувајќи близок контакт – најмалку два метра во затворени простории и 1,5 метри на отворено, рече Божиновиќ.

Прочитајте и...  Две негователки во Кавадарци позитивни на ковид-19, во изолација 22 деца и 4 вработени

Тој додаде дека сите јавни настани и собири со над 50 лица ќе бидат забранети.

– Може да има најмногу 30 лица на свадби. Максимум 30 луѓе можат да присуствуваат на погреби. Може да има најмногу 15 лица на други приватни церемонии и собири. Спортските натпревари може да се одржат само без публика, објасни Божиновиќ.

Тој додаде дека јавните настани, собири и церемонии можат да траат до 22 часот, освен свадби што можат да траат до полноќ.

Потенцираше дека се воведува обврската за доставување известувања за одржување јавни настани, собири и церемонии со над 30 лица до надлежната служба за цивилна заштита и обврската за водење писмена евиденција за учесниците на сите настани со над 15 лица.

Прочитајте и...  Филипче: Ковид-кризата го зголеми бројот на семејни насилства, се зголемуваат тимовите кои излегуваат во пресрет на жртвите

– Се забранува продажба на алкохолни пијалоци од полноќ до 06.00 часот – генерално. Ќе биде задолжително да се користат маски за лице или медицински маски на отворено кога не е можно да се одржува физичка оддалеченост и задолжителна употреба на маски при влегување на гробишта, рече Божиновиќ.

Што се однесува до вработените работодавачите се должни да забранат доаѓање на работници со треска и респираторни проблеми.

– Се препорачува да се намали физичкиот контакт секогаш кога е можно, да се воведе работа од дома кога е можно, да се воведе работа во смени и групи и да се намали бројот на физички состаноци, рече Божиновиќ

Извор:МИА

Поврзани вести

Лисица ги изненади скопјани 

Илинка Иљоска

Затвореник измачувал и убил педофил, сакал и да го изеде. Пред судијата рекол дека убаво си поминал

И.И.

Лисиче и Аеродом се гасна комора, се жалат граѓаните на социјалните мрежи

Илинка Иљоска

Расфрлени кондоми и 80 луѓе без маски: Полицајци упаднаа на забава во Њујорк, сфатија дека прекинале оргии

Слободен печат

ВИДЕО: Австралија во шок откако тинејџер беше онесвестен од обезбедување бидејќи не носел маска

СП.

Правеле хрватски пасоши за криминалци од Србија и Црна Гора, уапсени 11 лица

И.И.

Остави Коментар