Над 200.000 Албанци добија грчко државјанство во последниве години – Слободен печат
ВестиРегион

Над 200.000 Албанци добија грчко државјанство во последниве години

Висок процент на албански граѓани продолжуваат да емигрираат во земјите од Западна Европа, но тоа не се однесува само на Албанците што живеат во земјата, туку и на албанските имигранти во Грција.

Албанија е една од земјите со најголема емиграција на население во Европа. Главната причина за нивното заминување е да се најде подобра работа и подобра плата, а со тоа и подобри животни услови и подобра иднина.

Висок процент на албански граѓани продолжуваат да емигрираат во земјите од Западна Европа, но тоа не се однесува само на Албанците што живеат во земјата, туку и на албанските имигранти во Грција.

Еда Геми, експерт за иселеништво, рече дека од 2011 до 2018 година, околу 200.000 албански имигранти добиле грчко државјанство. Според неа, грчкото државјанство им овозможува на албанските имигранти полесно да се движат во други земји на ЕУ.

– Ние имаме дел од прва и втора генерација имигранти кои добиле државјанство и во моментов се главно во Лондон и Брисел. Од 2011 до 2018 година, околу 200.000 Албанци добија грчко државјанство, што го олеснува нивното движење низ ЕУ. Се проценува дека 35.000 албански имигранти од втора генерација во моментов живеат главно во Лондон и Брисел – вели Геми.

Таа посочи дека во Грција има друга категорија албански имигранти кои добиле дозвола за престој од пет години, што им овозможува да се преселат и да работат во земјите на ЕУ во следните  пет години.

Најпосакуваните земји за втората и третата генерација албански имигранти кои ја заменуваат Грција се Германија, Шведска, Норвешка и Обединетото Кралство.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close