Музичарите реагираат: Сакаме да свириме, а не да протестираме

Скопје, 7 октомври 2020 / Фото: Слободен печат.

Од ЗУПМ „Музика сега” во отворено писмо попладнево реагираа на предложените мерки на Комисијата за заразни болести и бараат укинување на забраната за организирање на музички настани во отворен и затворен дел од објекти кој се однесува за кафетерии и угостителски објекти.

– Денес Комисијата за заразни болести излезе со нови предлог-мерки кои би важеле од 1 јуни 2021 година и се дадени на разгледување на Кризниот штаб т.е. Владата. За жал, по сите наши заложби и укажувања и овојпат никаде не се споменати музичарите, односно укинување на забраната за организирање на музички настани во отворен и затворен дел од објектот кој се однесува за кафетерии и угостителски објекти (Службен весник бр. 170 Прилог број 7 и 8 точка број 15).

Пред малку се случи и прес-конференција на министерот за здравство, г. Венко Филипче, и неговото претставување на мерките беше конфузно и нејасно во врска со музичарите и нивната дејност и дозволата за работа, но сѐ додека концизно и јасно не се укине мерката од Службен весник бр. 170 Прилог број 7 и 8 точка број 15, за нас ова олабавување е половично и дискриминира голем број од нашите колеги – музичари.

Како што сме сите сведоци, состојбата со пандемијата предизвикана од ковид-19 се стабилизира и денешните предлози од Комисијата за заразни болести за олабавување на мерките како што се – укинување на маска на отворено, престанокот на забрана за групирање на отворено, дозвола за организирање на свадби и настани на отворено и да се дозволи на угостителските објекти да примаат по 6 гости на маса се и тоа како доволен предуслов точката 15 од службен весник бр 170 да се укине и конечно на музичката фела да ѝ се дозволи да работи според својата дејност.

Забраната за музичка дејност важи од 23 јуни 2020 година и оттогаш, па сѐ до април оваа година, ни се случија два последователни брана на пандемија во државава, самото тоа во пракса укажува дека музичарите и нивната дејност не се причина за ширење на заразата како што неосновано и без аргументи бевме обвинувани. Затоа ние како здружение по веќе и самите не знаеме по кој пат апелираме и бараме да нѐ вклучите во изготвување на протоколи во овој сегмент од нашата дејност која е тесно поврзана со угостителските објекти и конечно после 15 месеци да продолжиме да го работиме тоа што најдобро го умееме – да свириме, се вели во нивното отворено писмо.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот