Морачанин: Заев нема да се премисли за оставката, таа тема е затворена

Маја Морачанин во гостување на ТВ24 / 3 ноември / фото: ТВ24/принтскрин

Претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, во вечерашното гостување на ТВ24 изјави дека имала конструктивна средба со премиерот Зоран Заев и додаде дека тој е дециден околу поднесената оставка и оти таа тема е затворена.

Според неа, само прашање на време кога ќе започне формалната процедура со предавање до Собранието и потоа претседателот да го даде мандатот.

-Премиерот беше одлучен во својата намера и сите други дебати немаат простор. Тој смета дека тоа е најдобар интерес за општеството и државата во контекст на понатамошен прогрес на Македонија. Тоа е негов став дека не треба да остане на функцијата. Процесите треба да продолжат да течат и не треба нешто драматично да се гледа на неговата оставка, смета Морачанин.

Видео на денот