Молдавија: Парламентот и изгласа недоверба на владата – Слободен печат
ВестиПланета

Молдавија: Парламентот и изгласа недоверба на владата

Владата предводена од премиерката Маја Санду беше избрана само пред пет месеци, ветувајќи дека ќе се бори против корупцијата.

Пратениците во молдавскиот Парламент денеска и изгласа недоверба на владата.

Владата доби доверба од 63 пратеници, додека 101 го поддржаа предлогот за недоверба на владата.

Владата предводена од премиерката Маја Санду беше избрана само пред пет месеци, ветувајќи дека ќе се бори против корупцијата.

Санду формира лабава коалиција со Социјалистичка партија, која се покажа како неуспешна поради предложените реформи за изборот на државен обвинител.

Молдавија е една од најсиромашните европски држави и се соочува со корупција и политичка нестабилност. Земјата прогласи независност по распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close