Мисајловски: Треба обнова во културата, во уметноста, во здравството, во инфраструктурата

Денеска повторно сум во Куманово. Скоро секој ден тука на средби со граѓаните. Денеска имавме неколку настани, продолжуваме потоа на средби со граѓани се разбира во повеќе населени места, се разбира. Се сретнавме со младите, прошетавме тука, да допринесеме малку и да ја подобриме екологијата заедно со УМС, но се сретнавме и со културните работници, да разговараме околу нашата програма Обнова на Македонија, истакна Владо  Мисајловски, кандидат за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

-Знаете дека во нашата програма често пати велиме дека од акцизата ќе одвоиме средства и за спортот, но ќе одвоиме и за културата. Значи 1 денари за културата директно од акцизата ќе оди во државниот буџет, односно ќе оди директно за културните работници, односно за самата култура. Тоа е многу важно биејќи Куманово го заслужува тоа и ова е најголемиот град во Република Македонија. Јас постојано велам дека треба обнова во културата, во уметноста, во здравството, во инфраструктурата итн. Но, Куманово мора да биде исто така пиедесталот. Јас гледам дека нема никакви вложувања од страна на општината, има и технички премиер тука од Куманово кој навистина не го засега апсолутно ништо. Затоа ние се обврзуваме и јас како носител на листата на овие луѓе позади мене што ќе бидат нови пратеници да помогнеме навистина што повеќе  средства да има за Куманово, да има за повеќе проекти и да има обнова насекаде- рече Мисајловски.

Прочитајте и...  Нови 195 позитивни случаи со Ковид-19 во Бугарија, починаа седум лица

Затоа продолжуваме уште неколку дена со средбите со граѓани, потенцираше Мисајловски, да се видиме со што повеќе целни групи, со авангардата на Куманово и се разбира ги повикуваме сите да ни дадат поддршка на 15 јули и да го заокружат бројот 14, затоа што граѓаните го заслужуваат тоа, а со нашата програма ќе направиме навистина обнова насекаде.

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат