24.8 C
Скопје

Масовен протест во Атина: Ципрас и Варуфакис на чело на колоната со демонстрантите

– Масовно и со мали тензии на крајот, заврши протестот во центарот на Атина за одбележување на Денот на трудот, но и против новиот закон за работни односи на грчката Влада, јави дописничката на МИА.

Протестот, организиран од Синдикатот на вработените во јавниот сектор (АДЕДИ) беше поддржан и од опозициските Сириза и МЕРА25, а заедно со демонстрантие беа и лидерите на двете партии Алексис Ципрас и Јанис Варуфакис.

Од Сириза присутни беа голем дел од пратениците и поранешните министри, додека пак Ципрас во изјава за медиумите рече дека „додека во целиот свет пандемијата ги тера владите да сфатат дека човечкиот животе е над профитот, Владата во Грција се движи во спротивна насока“ и се обидува да ја искористи пандемијата како можност за да наметне укинување на осумчасовното работно време.

-Денешниот одговор на вработените, со нивното масовно учество во штрајкот, е порака: ова ќе биде водечка битка за одбрана на правото на живот и достоинство на работниците и на мнозинството од народот и оваа битка ќе ја водиме до крај, порача Ципрас, кој го предводеше блокот на Сириза и маршираше низ улиците во Атина. Протестот генерално помина мирно, со исклучок на крајот, кога неколку лица фрлија три молотови коктели,  но без да има дополнителни инциденти, а паралелно беше фрлена боја и беа испишани слогани на зградата на Банката на Грција.

На протестот, што е во рамките на24-часовниот штрајк, учествуваа и левичарски ориентирани организации и здруженија, а Синдикатот ПАМЕ на Комунистичката партија, како и секогаш, одржа посебен собир пред грчкиот Парламент.

Денешниот штрајк предизвика проблеми во морскиот и авионскиот сообраќај во Грција, како и во јавниот превоз во Атина. Бродовите се закотвени на пристаништата, а на атинскиот аеродром немаше летови во периодот од 11 до 15 часот поради четиричасовниот прекин на работа на Унијата на грчките контролори на летање. Од јавниот превоз во Атина, денеска единствено функционираат автобусите, со оглед на тоа дека вработените во метрото, тролејбусите и трамвајот, учествуваат во 24-часовниот штрајк, нешто што во комбинација со затворените улици поради протестот создаде и проблеми и застој во сообраќајот во Атина.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар