Мајката и близначките во Виена не умреле од ГЛАД: Дедото на близначките тврди дека е се измислено!

Стеван Илиќ од Витановец во близина на Краљево, таткото на 45-годишната Весна М. и дедо на нејзините две ќерки близначки, кои беа пронајдени мртви во стан во Виена, тврди дека тие не умреле од глад, како што соопштија австриските власти, пишува курир.рс.

Смрта на трите Србинки ја шокираше австриската, но и српската јавност, кога обдукцијата покажа дека мајката и ќерките починале од глад. Меѓутоа, родителите на Весна велат дека вистината е поинаква.

– Мојата ќерка и двете внуки не починаа од глад. Тоа можам да ви го гарантирам. Сосетка ги видела со две кесиња храна пред неколку дена. Последен пат со нив се слушнавме кон средината на април – изјавил таткото на Весна за медиумите.

Прочитајте и...  Трамп со декрет ќе ја ограничи заштитата од одговорност на социјалните мрежи

Неговата сопруга Даница Илиќ, ја демантира и информацијата дека нејзините внуки биле лица со инвалидитет и рекла дека биле потполно здрави.

-Ма каков инвалидитет, тие беа здрави и прави. За трагедијата дознавме од медиумите. Потоа со нас контактираа и службите од Виена, од кои добивме официјална информација за смртта – истакнала Даница.

За потсетување, Весна М. и нејзините 18-годишни ќерки близначки беа пронајдени мртви во стан во Виена. Обдукцијата покажа дека починале од глад, а во нивниот стан не била најдена никаква храна.

Прочитај повеќе

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција

Манчевски: Вонредната состојба завршува на 30 мај и потоа ќе се соочиме со еден вид безвластие

Слободен печат