Луди мерки во Англија: Фудбалерите во дресови на терен директно од своите автомобили

Пријателските натпревари ќе ги судат тренерите на екипите.

Англиската влада им дозволи на екипите од Премиер лигата да имаат и пријателски натпревари за време на подготовките пред продолжението на сезоната кое е закажано за 17. јуни.

Екипите и за време на пријателските натпревари ќе мора строго да се придржуваат кон епидемиолошките мерки кои вклучуваат фудбалерите сами да доаѓаат на стадионите и тоа со своите автомобили.

Тие исто така ќе мора да бидат облечени за настап на натпреварите, а до стадионите мора да стигнат најдоцна за 90 минути.

Судењето ќе им биде препуштено на тренерите на екипите, а сите фудбалери пред секој натпревар ќе мора одново да се тестираат на коронавирус.

Една од првите екипи која најави дека ќе има пријателски натпревари е Лестер бидејќи менаџерот на тимот, Брендан Роџерс, сака неговите фудбалери да бидат максимално подготвени за преостанатите девет кола од Премиер лигата.

Прочитајте и...  Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

– Сакам што поподготвени да го дочекаме продолжението на сезоната. Ќе организираме неколку контролни натпревари на својот стадион – изјави Роџерс.

Прочитај повеќе

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат

Пол позицијата за шампионот, Хамилтон најдобар на дождливите квалификации

Слободен печат

Норвич испадна од Премиер лигата

Слободен печат

Јовановски останува претседател на ОФМ

Слободен печат