20.8 C
Скопје

Курти во вторник во Брисел на средба со балканските лидери

Косовскиот премиер, Албин Курти ќе отпатува во вторник во Брисел, каде ќе присуствува на неформална средба на лидерите на Западен Балкан, во организација на шефот на дипломатијата на Европската унија Жозеп Борел, јави дописникот на МИА од Приштина.

Веста во изјава за приштинските медиуми ја потврди портпаролот на косовската Влада, Прпарим Криезиу, кој исто така информира дека Курти на вечера организирана од Борел ќе ја оствари и својата прва средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Меѓутоа, како што нагласи Криезиу, оваа средба не значи и најава на подолжувањето на дијалогот меѓу Косово и Србија, туку „ќе послужи за комуникација и дискусија на сите лидери од регионот меѓу себе и со Европската унија, околу она што претставува заеднички интереси и цели”.

– Ќе се сретнат сите претставници, односно лидери на Западен Балкан. (…) Ова е и добра можност да се развие дискусија околу билатералните односи меѓу земјите на Западен Балкан и со ЕУ. Тоа е добар форум за да се дојде до отворена дебата околу стремежите на државите во однос на ЕУ и за другите облици на соработка, изјави Криезиу.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар