Кога зборот станува мелодија, тогаш знакот станува танц – „ДС Колектив“ со нова песна и спот!

Кога зборот станува мелодија тогаш знакот станува танц” е мотото на новиот видео спот на “DS Collective” за темата “Свет” која е во соработка со Alex V.

– Кореографијата во видеото впрочем е инспирирана од знаковниот јазик преку која сакавме накратко да влеземе во кожите на оние кои “слушаат со очите”.  Барем на момент да почувствуваме дека зборовите за ушите се истото она што и знаците за очите” – велат од DS Collective

– Во процесот на креирање тргнавме многу спонтано, сакавме да дадеме некоја друга друга тежина на видеото, да пренесеме порака, а сепак да биде различно од она што сме го работеле и претходно. Кога се одлучивме да биде видео со танц, тогаш зошто да не излеземе од комфорт зоната, се обидовме и ние да научиме по нешто, текстот на песната го преточивме во знаковен јазик, а потоа во танц, сметаме дека е важно да ја пренесеме емоцијата што пошироко, уметноста сепак нема граници”  – вели Стефан Сајковски – DS Collective

Прочитајте и...  Џони Штулиќ сподели досега необјавени концертни снимки од култниот бенд „Азра“! (ВИДЕО)

Кореографијата e дело на Јована Зајкова која ја има и главната улога во видеото додека целокупната видео реализација е дело на Бобан Костоваки и The Media (помогнато од Томислав Живковиќ)

Имено, Стефан пред неколку месеци го промовираше својот деби албум со 13 песни под насловот “Јас сум,ние сме”, а темата “Свет” е дел од истиот. Албумот е достапен на сите онлајн платформи Јутуб, Спотифај, Дизер и др.

Прочитај повеќе

Џони Штулиќ сподели досега необјавени концертни снимки од култниот бенд „Азра“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Хороскопски знаци кои до крајот на март ги очекуваат нови можности но и големи предизвици

Слободен печат

Откриена нова „мини Месечина“, која во моментов кружи околу Земјата

Слободен печат

Поранешната сопруга на холивудскиот злоставувач најде нова љубов (ФОТО)

Слободен печат

Дара Бубамара изгледа малку лаже! Српската пејачка плаќа приватен авион од 15.000 евра за да стигне на настап што го наплатува 7.000 евра?

Слободен печат

Манекенката со Даунов синдром ја водеше ревијата на Модната недела во Њујорк! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Елена Велевска ја објави најпровокативната фотка досега: Го откопча палтото и има што да се види… (ФОТО)

Слободен печат

Џони Деп призна дека е воодушевен од ќебапи!

Слободен печат

Гвинет Палтроу стави маска да се заштити од коронавирусот и даде совети за заштита! (ФОТО)

Слободен печат

Поранешното момче на водителката што се самоуби ги објави нивните последни пораки! (ФОТО)

Слободен печат

„Brass Brothers“ ќе ве заразат со нивната прва авторска песна „Време – невреме“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Алек и Хиларија Болдвин уште еднаш докажаа дека трагедиите не им можат ништо!

Слободен печат