7 C
Скопје

Камала Харис поднесе оставка од своето пратеничко место во Сенатот

Избраниот потпретседател на САД, Камала Харис, поднесе оставка од своето пратеничко место во Сенатот, два дена пред нејзината и на избраниот претседател, Џо Бајден, инаугурација за извршување на двете врвни политички функции.

Советници на демократската сенаторка од Калифорнија претходно потврдија таа денеска ќе поднесе оставка, и изјавија дека гувернерот Гавин Њусам е запознат со ова, кој веќе одреди нејзина замена. Сенатското место на Харис следните две години, до завршувањето на мандатот на овој Сенат, ќе го презеде Алекс Падила, сегашен државен секретар на Калифорнија.

Падила ќе биде првиот јужаноамерикански сенатор од Калифорнија, сојузна држава каде околу 40 отсто од популацијата е со јужноамериканско потекло.

Одлуката за ова Њусам ја донесе уште во декември, после интезивно лобирање за пополнување на сенатското место.

Прочитајте и...  Зачестени трудови инспекции во Прилеп, а прекршувањата на работничките права се исти

Според Харис, опсадата на Капитолот беше „сеизмички момент” во американската политика.

-Тоа беше пресвртен момент. Знаете, понекогаш мислиме дека таквите моменти носат нешто позитивно. Не. Во некоја смисла тоа беше подмирување на сметките. Тогаш беше изложена ранливоста на нашата демократија, изјави таа синоќа во заедничко телевизиско интервју со својот сопруг, адвокатот Даглас Емхоф.

Харис е првиот избран црномурест потпретседател во историјата на САД.

Со победата на двајца демократски кандидати за сенатори на повторните конгресни избори во Џорџија на 5 јануари, и со доаѓањето на претставникот од Калфорнија, од 20 јануари во Сенатот, составен од 100 членови, мнозинство ќе бидат демократите (со 51 глас), додека републиканците го губат гласот во овој важен столб на законодавната власт на САД.

Прочитајте и...  Годишен извештај на ЕУ: Жените чувствуваат повеќе последици од пандемијата одошто мажите

Со изборите во ноември 2020 година, сите три извршни столба на власта во САД, Белата куќа, Претставничкиот дом и Сенатот, преминуват во рацете на демократите.

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар