Калинката, симбол на плодност

Калинката е единствено и мистериозно овошје кое одамна претставува симбол на плодноста, доброто здравје и вечниот живот. Потекнува од Персија и во минатото била позната како овошје на боговите. Се верува дека ја одржува младоста и го продолжува животот.

Калинката важи за едно од најатрактивните овошја во светот. Научните истражување потврдиле дека калинката помага за плодност кај жените.

Што се однесува до машката популација, докажан е податокот дека калинката ја зголемува плодноста кај мажите, бидејќи позитивно влијае на квалитетот и концентрацијата на сперматозоидите. Притоа потврдено е дека две чаши сок од калинка на ден го зголемуваат либидото, како кај мажите, така и кај жените, бидејќи ова овошје влијае на зголемувањето на нивото на тестостерон во организмот и кај двата пола.

Прочитајте и...  Во јуни граѓаните одвојувале повеќе пари за храна

Лековитите својства на калинката:
– калинката е многу силен антиоксидант кој спречува настанување на одредени видови рак;
– сокот од калинка го намалува ризикот од срцев и мозочен удар;
– спречува згрутчување на крвта во артериите;
– го намалува крвниот притисок;
– го намалува нивото на холестерол во крвта;
– поволно влијае на централниот нервен систем;
– содржи билни материи кои го поттикнуваат производството на серотонин во организмот, па е корисна и за ублажување на депресијата;
– семките од калинката се богат извор на витамини (особено витамините Ц и А), што значи дека ова овошје е корисно и за имунолошкиот систем;
– корисна е за коските, па се препорачува како превенција од остеопороза и остеоартритис;
– ги уништува Ешерихија коли и бактеријата стафилокока;
– содржи многу железо, така што може да помогне во отстранувањето на симптомите кај анемични лица, како што се слабост и вртоглавица.

Прочитајте и...  Ви се насобрал стар леб? Денес за вечера подгответе ја оваа сочна и мека пита која се топи во устата (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат