Израелски министер повика за повторно воведување на карантин

Израелскиот министер за енергетика, Јувал Штајнц, кој е близок до премиерот Бенјамин Нетанјаху, денеска повика повторно да се воведе карантин за да се спречи заразата со коронавирусот да излезе од контрола.

– Верувам дека сега мора да преминеме на карантин, рече Штајнц во интервју емитувано на „Енет”, онлајн верзијата на израелскиот најпродаван весник „Једиот Ахронот”.

– Карантин од 10 до 20 дена… Карантин што дише… Одите на работа, во супермаркет и во аптека, но не на места за забава, рече тој.

– Зошто? Пред се, веројатно ќе дојдеме до тоа. Значи, подобро порано од подоцна, истакна Штајнц, додавајќи дека сегашната суспензија на летовите до и од Израел поради загриженоста од коронавирусот ќе биде далеку поштетна за економијата на земјата отколку привремено затворање локални бизниси како што се барови.

Прочитајте и...  Прв месечен раст на буџетските приходи во јули од почетокот на КОВИД-19 кризата

Иако вкупниот број на жртви – 362 – е релативно низок, бројот на новозаразени во Израел почна да излегува од контрола, коментираат локалните медиуми.

Израел вчера регистрира 1.151 нови случаи за еден ден, откако во петокот постигна рекорд со 1.464 случаи. До утрово се потврдени 18.300 активни случаи на коронавирус, од кои 151 се во сериозна состојба, додека 47 се на респиратори.

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат