7.9 C
Скопје

Измените на Законот за минерални суровини ќе ја олеснат корупцијата, реагираат екологистите

Измените на Законот за минерални суровини се катастрофална грешка и ќе бидат срам за државата бидејќи само ќе ја олеснат корупцијата и перењето пари во сферата на рударството, му порачаа на министерот за економија Крешник Бектеши струмичките активисти, кои водат повеќегодишна борба против отворањето на рудникот за бакар и злато Иловица.

Екологистите од „Здрава котлина“ сметаат дека се овозможува во иднина крајниот сопственик на компаниите кои ја експлоатираат рудата во Македонија да може да биде и нерезидентно физичко лице, а не како досега правно лице со седиште во државава, што е легална дупка во закон за перење на пари.

Предложените измени на Законот за минерални суровини што треба да се најде на дневен ред на 18 јануари се спорни и за О2 Коалицијата и за други еколошки организации како и за Институтот за комуниколошки студии, Зелениот институт и други, кои сметаат дека со нив долгорочно се загрозуваат природните ресурси. Тие вчера со писмо му се обратија на министерот за економија и побараа пакетот измени да се тргне од дневен ред на Собранието и да не се носи по скратена постапка, без да се слушне мислењето на јавноста.

Прочитајте и...  Поради ургентната состојба со новите варијанти на ковид-19: Делфреси се залага за повторно затворање на Франција

Поврзани вести

Истрага во Министерството за правда околу обиди за поништување на резултатите од претседателските избори во САД

Слободен печат

„Ја разбираме карикатурата, но Петричиќ не го разбира силувањето“: Карикатуристот ја шокираше јавноста

Слободен печат

Втор ден немири во Холандија по воведувањето на „полициски час“: Инциденти во Ротердам и во близина на Мастрихт

Слободен печат

Филипче за набавка на ковид вакцини: Преговараме со кинески „Синовак“ и „Синофарм“, чекаме дози и од Ковакс механизмот и од „Фајзер“

Слободен печат

Шкотска ќе одржи нов референдум во мај

Срѓан Ивановиќ

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Слободен печат

Остави Коментар