Италијански олимпиец почина од коронавирус

Италијанецот Донато Сабиа почина во 56. година од коронавирусот, објави Италијанскиот олимписки комитет (ЦОНИ).

ЦОНИ исто така објави дека Сабиа е првиот италијански олимпиец кој починал од ковид-19.

Донато Сабиа почина во родндиот град Потенца, на југот на Италија, откако пред 19 дена од коронавирус почина и неговиот татко.

Ова е трагедија во трагедија. Донато беше личност која не можевте да не ја сакате – изјави Алфио Џиоми претседателот на Италијанската атлетска федерација.

Донато Сабиа во кариерата на две ОИ беше финалист на трката на 800 метри, на Игрите во Лос Анџелес 1984 година го освои петтото место, додека четири години подоцна во Сеул во истата дисциплина беше седмопласиран.

Најголемиот успех Сабиа го имаше на Европското првенство во сала 1984 година кога го освои златниот медал, а на Медитеранските игри во 1983 година го освои сребрениот медал на штафетната трка 4х400 метри.

Прочитајте и...  Ленс Армстронг: Почнав да се допингувам на 21 година

Прочитај повеќе

„Супер Марио“ е пред уште една неуспешна приказна

Слободен печат

Шалке непријатно изненаден во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Кулушевски: Сон е да се игра за Јувентус, заедно со Роналдо!

Слободен печат

АБА лигата без шампион, МЗТ повторно со „празни раце“

Слободен печат

НБА лигата нема да продолжи во јули!?

Слободен печат

Го одби Лацио, еве каде ќе игра синот на легендарниот Хаџи (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За плукање фудбалерите ги очекува суспензија од 12 натпревари!

Слободен печат

„Пантерска“ одбрана на Димитриевски, невидена радост на Алиоски! (ВИДЕО)

Слободен печат

Домашниот дрес на Манчестер јунајтед за следната сезона 2020/21 (ФОТО)

Слободен печат

Сикошек Пелко не е повеќе играч на Вардар

Слободен печат

Уште еден чекор поблиску до враќање на Премиер лигата, дозволени тренинзи без ограничувања

Слободен печат

Сер Алекс си направи „Олд трафорд“ додека беше во карантин

Слободен печат