Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Италија пријави нешто помалку од 25.000 нови инфекции од коронавирус, најмногу во еден ден од почетокот на епидемијата.

Во претходните 24 часа во Италија од последиците на коронавирусот починаа уште 205 лица.

Во болниците ширум земјата се примени речиси 1.000 луѓе, а на одделението за интензивна нега сместени се 125 пациенти.

Италија, која во првите месеци од епидемијата беше најтешко погодена европска земја, регистрираше досега околу 590.000 инфекции од коронавирус и 38.000 смртни исходи. Повеќе смртни случаи од последиците на инфекции во Европа има единствено Велика Британија.

Во италијансктие градови веќе со денови се одржуваат демонстрации против ограничувањата воведени поради сузбивање на коронавирусот. Владата забрани работа на кафулињата и рестораните навечер и ги затвори теретаните, кината и театрите.

Во некои регион воведен е ноќен полициски час.

Прочитајте и...  Казнети 15 лица кои возеле без возачка дозвола во Скопје

Протестите на сопствениците на ресторани и таксистите преку ден главно се мирни, но на вечерните доминстрации често доаѓа до насилство.

Властите обвинуваат различни десничарски групи дека ја користат кризата како изговор за насилство, вандализам и ограбување.

Поврзани вести

Орбан: Унгарија останува „цврста“ на ставот за ветото на буџетот на ЕУ

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО: Донација од 13500 брзи ковид тестови од Кралството Норвешка

Слободен печат

Кипар воведува полициски час од 21 часот

Слободен печат

Николовски: Институции ќе се спојуваат и вмрежуваат, процесот нема да е лесен

МИА Агенција

ВИДЕО+ФОТО | Шекеринска: Не сакаме да бидеме заложници на темните страни на балканската историја

Слободен печат

По коронавирусот во Кина се шири норовирусот: Предизвикува повраќање и дијареа, над 50 деца се заразени

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian