Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Двојката има речиси 1,5 милиони следбеници на Инстаграм. Моин – Ширази, познат како Пикасо Моин, е поранешен светски првак во кик бокс и претприемач. Осуден е на 9 години затвор.

Ирански суд ја осуди брачната двојка инфлуенсери на вкупно 16 години затвор, 74 удари и парична казна.

Ахмад Моин – Ширази, кој сега живее во егзил со сопругата Шабнам Шахрохи и двете децам на 29 април на Инстаграм напиша дека тој и неговата сопруга се осудени во отсуство поради наводни „пропаганди против режимот“, поради „вулгарните“ статуси на социјалните медиуми и зошто пропагирале корупција.

Пишувале за спорт, социјални теми и семејство

Моин – Ширази и неговата сопруга го напуштија Иран во септември 2019 година и побегнале во Турција. Имено, пред тоа во повеќе наврати се обвинети за шпионажа, властите ги предупредувале на нивните објави во медиумите и дека еднаш дури и кратко завршиле во притвор, пишува Радио Фарда.

Прочитајте и...  Азербејџан прогласи воена состојба: Ерменија размислува да ја признае независноста на Нагорно-Карабах

Двојката има речиси 1,5 милиони следбеници на Инстаграм. Моин – Ширази, познат како Пикасо Моин, е поранешен светски првак во кик бокс и претприемач. Осуден е на 9 години затвор. Вели дека иранските власти порачале дека не смее да ги објавува своите политички ставови, дури ни фотографиите на кои е неговата сопруга без хиџаб (марама која ѝ ја покрива главата).

 

Осуден на 7 години затвор и 74 удари

Шабнам Шахрохи е осудена поради своите објави на Инстаграм на 7 години затвор, 74 удари (веројатно со камшик или стап) и 3 месеци неплатена работа за општината. На социјалните медиуми објавувала свои фотографии на кои се гледа дека во станот тренира кик бокс или вежба, сама или со сопругот. Пишувала и за бременоста, своите деца, понекогаш за социјални или политички теми, а повремено рекламирала производи за бебиња или кампањи на хуманитарни организации.

Прочитајте и...  Судирите меѓу Ерменија и Азербејџан: Зошто започнаа и како светот гледа на нив? (ВИДЕО)

Иранските власти често ги казнуваат оние лица кои преку социјалните медиуми влијаат на заедницата на нетрадиционален начин. Така во октомври 2019 година ја уапсија 22-годишната Сахар Табар, позната по морбидните видеозаписи и фотографии, како оние на кои изгледа како зомби верзија на Анџелина Џоли. Таа и сега се наоѓа во затвор. Мораше да се појави на државната телевизија и да „признае“ богохулење и дека страда од ментално нарушување.

Прочитај повеќе

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат