Илјадници луѓе одбележуваат половина година од протестите во Хонгконг

Илјадници луѓе излегоа денеска на улиците на Хонгконг за да одбележат половина година против власта на таа автономна кинеска територија.

Демонстрантите скандирале „Борба за слобода” и „Бидете со Хонгконг”, формирајќи огромна човечка змија низ центарот на градот.

Многумина држеле подигнати пет прсти, кои ги означуваат петте барања на демонстрантите, вклучувајќи и демократски избори.

Полицијата претходно ги забрани протестите, откако тие станаа насилни, но го дозволи денешниот марш по неколку недели релативен мир.

Во меѓувреме, пред самиот почеток на денешниот протест беа уапсени 11 луѓе, откако кај нив било пронајдено големо количество оружје.

Специјалните служби претпоставуваат дека групата планирала да го употреби оржјето за време на денешните собири и на тој начин да ја дискредитира полицијата.

Прочитајте и...  Заев: Државата ги спасува работните места на граѓаните, ова се мерки за помош на секое семејство

Осомничените се уапсени поради поседување огнено оружје без дозвола, носење предмети кои можат да причинат штета, за поседување забрането оружје и за незаконско собирање.

Првпат од почетокот на протестите е одземен пиштол, што предизвикало вознемиреност меѓу органите на редот и мирот. Одземени се и палки, ладно оружје, солзавци и два панцира.

Се претпоставува дека дел од притворените се припадници на радикална група, која во октомври ја гаѓаше полицијата со молотови коктели.

Од јуни во Хонгконг се одржани над 900 собири и протестни маршови. Во тој период се уапсени околу шест илјади луѓе, а против 932 демонстранта се покренати обвиненија.

Прочитај повеќе

Зиков: Вториот сет на мерки би требало во голема мера да ги ублажи ударите од здравствената кризата

Слободен печат

На паркинг во Лас Вегас се нацртани квадрати на бетонот за бездомниците да држат растојание (ВИДЕО)

Слободен печат

Почина родилката од Охрид, била донесена со мртов плод, не била заразена од коронавурис

Адеми: Онлајн-настава има во сите училишта

„Алкалоид”: На пазарот има производи што претставуваат фалсификати на нашите средства за дезинфекција

Паднаа маските околу лекарските визири: Едни се мачат и од срце донираат, други профитираат!

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ретките болести заборавени во мерките за заштита од Ковид-19

Се зголемуваат водостоите на реките

МИА Агенција

Здравство: Граѓаните да даваат веродостојни и точни информации во епидемиолошката анкета

МИА Агенција

Бродот со 20 заразени на атинското пристаниште е ставен во карантин

Слободен печат

Филипче: Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки кои докажано го забавуваат ширењето на КОВИД-19

Рохани: САД пропуштија историска можност да ги укинат санкциите кон Иран

Слободен печат