ХАОС ВО ПОРТОРИКО: Демонстранти во опсада го држат гувернерот во неговата резиденција (ВИДЕО) - Слободен печат

ХАОС ВО ПОРТОРИКО: Демонстранти во опсада го држат гувернерот во неговата резиденција (ВИДЕО)

Гувернерот на Порторико, Рикардо Росело се наоѓа под опсада во шпанската колонијална тврдина во Сан Хуан, која служи како негова резиденција.

Пред Ла Фроталесе (Тврдина) изминатава недела се собраа славни личности, мотоциклисти, коњаници и илјадници други Порториканци, барајќи од Росело да поднесе оставка поради низата протечени пораки во кои навредувал жени, политички противници, па дури и жртви на ураганот „Марија”.

Новите протести почнаа вчера попладне, кога работници предводени од синдикатите организирале марш до Тврдината. Им се придружиле коњаниците, а потоа и стотина други луѓе од целиот град. Најавени се и други настани низ островот, а в понеделник се очекува голем протест во Сан Хуан.

Росело, кој држеше три до четири прес-конференции неделно, значително го намали своето појавување во јавност, што ја доведе во прашање неговата иднина. Откако на 11 јули го прекина семејниот одмор во Франција и се врати во Порторико за да се соочи со движењето кое бара негова смена од власт, тој во јавноста се појавил само четири пати и тоа во строго контролирани услови.

Во пораките на апликацијата „Телеграм”, Росело упатил низа навреди на сметка на жените, му се потсмевал на човек со вишок килограми чија слика ја поставил, упатувал вулгарни коментари во врска со сексуалната определба на порториканскиот пејач Рики Мартин. Поставувал серија емотикони со подигнат среден прст, наменети за Сојузниот контролен одбор кој ги надгледува финансиите на Порторико.

Прочитај повеќе

Хезболах предупреди: Во Либан ќе завладее хаос ако земјата не добие нова влада

Слободен Печат

Зеленски не ја прифати оставката на премиерот за да не ја дестабилизира Украина

Слободен печат

Грета од Лозана им порача на светските лидери: Сѐ уште немате видено ништо, доаѓаме во Давос

Слободен печат

Уапсени шестмина измамници во Бугарија: Со лажни венчални листови се стекнувале со недвижнини

Слободен Печат

ОЈО отвори истрага за обид за убиство во Арнакија

Слободен Печат

Сенатот во Полска отфрли предлог-закон за „дициплинирање“ на судии

Слободен печат

Остави Коментар

eight + 1 =

Прочитај повеќе

Фанатичната посветеност кон Трамп има свои граници?

Слободен печат

Маглата ја ограничи видливоста на повеќе патни правци во Македонија

Слободен печат

Герберих: Има добри изгледи за започнување со пристапни преговори пред самитот во Загреб

Слободен печат

Хук: Заканите од Техеран уште повеќе ќе го изолираат Иран

Слободен Печат

Кој ќе се крсти, а кој ќе раскрсти?

Слободен печат

Мишустин и Медведев на средба со министрите од владата во оставка – приоритет е исполнувањето на задачите од Путин

Слободен Печат