Гринпис: Зад пожарите во Амазон се крие глад за говедско и соја

„Екстензивното одгледување говеда е главен фактор за уништување на Амазонскат прашума. Нешто повеќе од 65 проценти од амазонското уништување на шумите е денес под пасишта”, тврди Ромуло Батиста, истражувач во Гринпис.

Бразил е најголем извозник на говедско месо во светот.

Земјата извезе рекордни 1,64 милиони тони месо во 2018 година, според бразилскиот кластер на извозници на месо. Главните пазари се Кина, Египет и Европската унија.
Насловот – најголем извозник на говедско месо за Бразил може да наведе во „спектакуларен раст” во изминатите 20 години.

Помеѓу 1997 и 2016 година, извозот на говедско месо се зголеми за 10 пати – по тежина и во цената.Со пазарот управуваат JBS, Minerva и Marfrig.

Прочитајте и...  Шекеринска до Николовски: Имавте ли контакти со Груевски откако беше правосилна пресудата?

Речиси 6,5 проценти од уништената област е пренаменета за земјоделски култури.

Бразил, кој се уште е најголем извозник на соја во светот, пред САД, извезува рекордни 83,6 милиони тони во 2018 година, или 22,6 проценти повеќе од претходната година, објави бразилското Министерство за економија.

Овој успех прво и основно го толкува апетитот на Кина, најголемиот потрошувач на бразилска соја, кој во најголем дел е ГМО: заради трговската војна што ја водат Пекинг и Вашингтон скоро една година, Кина се повеќе се свртува кон Бразил за да купи добиточна храна.

Извозот на соја од Бразил во Кина е зголемена речиси 30 проценти минатата година.

Сојата беше една од најголемите култури што „грицкаа” на подрачјето на Амазон. Но, по мораториумот воведен во 2006 година, „помалку од 2 проценти од сојата одгледувана во Амазон доаѓа од области уништени по 2008 година”, додаде Батиста.

Прочитајте и...  Хрватска: Државниот обвинител призна дека е масон, министерот за правда бара негова оставка

Европа исто така е потрошувач на бразилски соја, што главно се користи за добиток, според Гринпис.
Одгледувањето соја забележа неверојатно зголемување во 1970-тите години во Бразил, кога производителите од југ се преселија во центарот и западниот дел на земјата и кога се појавија нови методи за одгледување и примена на пестициди.

Прочитај повеќе

Груби: Зошто се објавуваат „бомби“ само за Ахмети, а не и за Заев и Мицкоски?

Слободен печат

Поради Брегзит се повеќе странски компании отворат претставништва во Холандија

Слободен печат

Италијански авион ќе тргне по државјаните на ЕУ кои се во карантин на крузерот „Дајмонд Принцес”

Слободен печат

Боја и летоци врз солунската Митрополија, анархистичка група презеде одговорност (ВИДЕО)

Слободен печат

Хрватскиот јавен обвинител кој тврдеше дека е масон поднесе оставка

Слободен печат

Николовски: Наќе Чулев дојде во МВР и веднаш имаме акција против дрога, тоа е разликата

Слободен печат

Остави Коментар

5 × 4 =

Прочитај повеќе

Шекеринска до Николовски: Имавте ли контакти со Груевски откако беше правосилна пресудата?

Слободен печат

Закрепнува лицето кое прво заболе од коронавирус во Египет

Слободен печат

Загинаа две жени откако нивното возило паднало од траект во близина на Мајами (ВИДЕО)

Слободен печат

Стејт департментот го осуди протерувањето на тројца американски новинари од Кина

Слободен печат

Род Благоевиќ му се заблагодари на Трамп за помилувањето (ВИДЕО)

Слободен печат

По осум години прв комерцијален лет меѓу Дамаск и Алепо

Слободен печат