Град во Германија воведе ригорозни мерки за несовесните граѓани

Несовесните граѓани кои ќе фрлаат отпушок од цигара на улица ќе мора да платат казна од 100 евра. Оваа ригорозна мерка за несовесните граѓани ја воведе германскиот град Манхајм.

Речиси сите се убедени дека тоа ќе функционира поради висината на казната. Кога казната “удира по вашиот џеб“, изгледа дека ни корпата за отпадоци не е толку далеку.

Фрлањето на таканаречениот ситен отпад на улиците, од месец април е “луксуз“ во градот Манхајм. Кој ќе фрли хартиени марамчиња, хартиени кеси или отпушоци и притоа ќе биде фатен на дело ќе мора да плати 75 евра и такса за обработка на казната од 28.50 евра.

Казната за фрлање мастики кои тешко се отстрануваат од улиците е поскапа за 25 евра.

Прочитајте и...  Хаос во Мексико: Приведени полицајци за смртта на млад човек во полициски притвор (ФОТО+ВИДЕО)

 

Прочитај повеќе

Дебар нема новозаболени случаи, 33 лица се во самоизолација

Слободен печат

Вашингтон вечерва го очекува еден од најголемите протести

Слободен печат

Чулев: На земјата и се потребни избори, но во оној момент кога граѓаните без страв ќе излезат да гласаат

Слободен печат

Битиќи: За финансиска поддршка аплицирале 34.000 компании, 90 проценти од барањата се веќе одобрени

Слободен печат

Илјадници лица протестираа против расизмот пред британскиот Парламент (ВИДЕО)

Слободен печат

Познато кој ќе учествува, а кој ќе ги бојкотира изборите во Србија

Слободен печат

1 comment

Nadezda 01/07/2019 - 10:50 at 10:50

E neka ni bide za PRIMER. Kaj nas Imat milenicinja, ama ne se grizat za niv. Lugjeto plukat na ulica! GROZNO!!!
Treba li DRAKONSKI merki da se prezemat za Makedonija da bide PRIMER vo regionot? Imame tolku mnogu prirodni ubavini, ama ne go cenime toa. Se unistivme. Se nadevam ovoj narod ke se osvesti vo najskoro vreme.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реакции на Мета, Рама и Баша по постигнатиот договор за изборната реформа

Слободен печат

Две лица починаа, 125 нови случаи на Ковид 19 и 8 оздравени пациенти

Слободен печат

Уште 800 текстилни работници треба да се тестираат во рамките на скринингот во Штип

Слободен печат

Ахмети: Време е да се обединиме за Албанец премиер

Слободен печат

Вучиќ ја поздрави одлуката на Приштина, верува дека може да се воспостави добар деловен однос меѓу двете земји

Слободен печат

Гејтс: Теориите на заговор не можат ни да се демантираат затоа што се толку глупави и чудни

Слободен печат