Гинекологија Чаир ќе продолжи да загадува во срцето на Скопје

Најголемиот котел, стар повеќе од педесет години ќе продолжи да загадува во срцето на Скопје. Гинеколошката клиника „Мајка Тереза“, во Чаир и оваа зима ќе се грее на мазут, ниту оваа сезона ќе нема негова замена со еколошки начин на греење.

Од болницата веќе се снабиле со мазут, за кој одвоиле од својот буџет 50.000 евра.

Министерството за здравство постојано ветува промена на системот за греење, со природен гас не само на Гинекологија Чаир, туку и на болниците во Куманово и во Струмица. Министерот Венко Филипче неодамна истакна дека проектите се подготвени, тие влегле во тендерскиот план за гасификација што ќе започне да се реализира како приоритет, во овие три јавни здравствени установи.

Прочитајте и...  Пендаровски: Партиите беа блиску до договор за датум за избори, но во последните два дена комуникацијата е прекината

Инаку, во земјава има вкупно 17 болници кои се греат со мазут, чиј чад испушта огромни ПМ 10 честички во воздухот. Минатата зима, скопскиот градоначалник Петре Шилегов, тогаш на клиниката и даде рок од 30 дена за изнаоѓање решение, или во спротивно, велеше, дека ќе ставеле катанец.

Сега од Град Скопје велат дека една мерка не е доволна, туку ветуваат долгорочна стратегија.

Прочитај повеќе

Тимоние: Потребна е политичка одлука за изборите

МИА Агенција

Протести против расизмот и во Канада

МИА Агенција

Филипче: Продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство

Слободен печат

Реакција на Ивица Дачиќ откако Приштина забрани увоз на стока без натпис „Република Косово“

Горан Наумовски

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

МИА Агенција

Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Казнети 673 граѓани за не носење лична заштита на лице

Слободен печат

Повторно отворена џамијата Ал-Акса

Продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата ширум САД

МИА Агенција

Протести против расизмот низ цела Америка

МИА Агенција

Трамп го одложува самитот на Г7

Слободен печат

Демонстрантите во Њујорк нападнаа полициски возила (ВИДЕО)

Слободен печат