-2.4 C
Скопје

ГАЛЕРИЈА: Црвена бетонска вагина што никна на рид во Бразил предизвика лавина реакции низ светот

Бетонска вагина од 33 метри предизвика бурни реакции кај поддржувачите на Болсонаро во Бразил, при што приврзаниците на крајниот десничарски претседател на земјата се судрија со левичарските обожаватели на уметничката инсталација.

Рачно изработената скулптура, насловена како Diva (Дива), беше претставена од визуелната уметница Џулијана Нотари изминатата недела во рурален уметнички парк на територијата на поранешна мелница за шеќер во Пернамбуко, една од најкултурните држави во Бразил.

Фото: Џулијана Нотари

Во објавата на Фејсбук, Нотари рече дека црвената вулва на ридот има за цел да го „доведе во прашање односот помеѓу природата и културата во нашето фалоцентрично и антропоцентрично западно општество“ и да предизвика дебата за „проблематизацијата на полот“.

Фото: Џулијана Нотари
Фото: Џулијана Нотари

„Во денешно време овие прашања станаа сè поитни“, додаде уметницата во објавата што се чинеше дека се однесува на сè понетолерантната клима во Бразил под водството на Болсонаро.

Фото: Џулијана Нотари

Овој коментар веднаш предизвика лути и често непристојни реакции на уметноста на Нотари, бидејќи илјадници критичари – многу навидум приврзаници на Болсонаро – ја преплавија фејсбук-страницата на уметницата со својот бес. „Кого мислите дека залажувате? Освен идиотите од левата страна, се разбира “, напиша еден од повоздржаните клеветници.

Прочитајте и...  Заев со честитка до Бајден и Харис: Верувам дека ќе го продлабочиме сојузништвото

Откако објавата стигна и до светските медиуми, се зголеми бројот на критики од поддржувачите на десничарските партии ширум светот, но и од поддржувачите на женските права.

Многумина одговорија попозитивно на скулптурата покриена со смола на Нотари, за чија изградба беа потребни 11 месеци.

Фото: Џулијана Нотари
Фото: Џулијана Нотари
Фото: Џулијана Нотари

 

„Има многу за што да се размислува во ова дело“, твитна славниот транс-карикатурист Лаерте Кутињо.

Друга обожавателка напиша: „Го сакам ова дело! Нашиот интимен дел изложен со таква убавина. Потребни ни се повеќе вакви дела што го возвишуваат феминизмот и неговите нијанси“.

Фото: Џулијана Нотари

Клебер Мендозаа Фињо, филмски режисер од Пернамбуко, ја пофали Нотари за одговорот на ваквиот конзервативен момент во историјата на Бразил со огромна вулва. „Реакциите на вашата работа се огледало [на општеството], успех“, објави на Твитер.

Прочитајте и...  Ковид-центри во Скопје: За 24 часа имало 19 приеми, вкупно се лекуваaт 284 пациенти
Фото: Џулијана Нотари

Откако ја презеде функцијата во 2019 година, Болсонаро постојано ја злоупотребуваше културата, сликајќи уметници – од кои многумина се противат на неговата влада – како декадентни спонзори кои „молзат“ јавни средства за да продаваат „комунистичко ѓубре“.

Минатата година починаа реномирани уметници, многумина од ковид-19, а Болсонаро одговори со молчење.

 

Поврзани вести

Амазон му понуди помош на Бајден за да се изведе масовна вакцинација

Слободен печат

Бајден го прочита писмото од Трамп: Многу великодушно од него

Слободен печат

Меркел му честиташе на Бајден: Очекувам ново поглавје во германско-американското пријателство и соработка

Слободен печат

ФОТО: Северина го поддржа Бајден, но во костим за капење со американското знаме!

Слободен печат

Бајден пешки пристигна до Белата куќа: Ова ќе му бидат првите потези на новата функција

Слободен печат

Кога ви се јаде еден час пред полноќ: Мафини за брзо и здраво заситување

Слободен печат

Остави Коментар