Франција ќе бара стручна помош од Русија

На Франција можеби ќе и биде потребна стручна помош од Русија во обновата на катедралата Нотр Дам, која изгоре во април, изјави француската амбасадорка во Москва, Силви Берман.

– Пред се, сакам да и се заблагодарам на Русија што изрази загриженост за овој трагичен пожар. Формиравме агенција во Париз која работи на реставрацијата на катедралата Нотр Дам и таа ќе контактира со Москва. Тие ќе утврдат каква стручна помош ни е потребна. Подготвени сме да повикаме експерти во Париз, рече Берман.

Познатата катедрала од средниот век Нотр Дам беше значително оштетена во голем пожар на 15 април.

Уништена е централната кула и голем дел од кровот, додека остатокот од објектот, главните уметнички дела и реликвиите беа сочувани.

Прочитајте и...  Иранскиот заменик министер за здравство е заразен со коронавирус

Причините за катастрофата сè уште не се познати.

Прочитај повеќе

Патничка од Милано се тестира на Инфективна клиника за коронавирус, резултати за 4 часа

Слободен печат

Коронавирусот удри по најбогатите: Најголемите бизнисмени за само еден ден загубија 120 милијарди евра

Слободен печат

Примирјето во Авганистан и понатаму се почитува, можен историски договор со талибанците

Слободен печат

Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Слободен печат

Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Слободен печат

Барние: Преговорите со Лондон почнуваат на втори март

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Слободен печат

Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

Слободен печат

Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат