ФОТО: Поради бура во сојузната држава Масачусетс 466.000 домаќинства останаа без струја

Бура во сојузната држава Масачусетс / Фото: Принтскрин / Твитер

Повеќе од 600.000 домаќинства во североисточниот дел на САД денеска останаа без електрична енергија поради невреме, соопшти американската метеоролошка служба.

Брзината на ветрот достигнува 140 km/h. Најпогодена е сојузната држава Масачусетс, каде 466.000 домаќинства останаа без струја.

Властите ги повикаа жителите на погодените области да не патуваат освен ако тоа навистина е неопходно.

Видео на денот