Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Ги избегнавме лошите сценарија. Сведоци сме како беше во Италија, колони на коли од брза помош не можеа да ги остават пациентите во болница, затоа што немаше место. Ние тоа го избегнавме. Донесовме навремени димензионирани мерки. Го проценивме бројот на пациенти кои што можат да бидат дијагностицирани, ги најдовме кластерите, најдовме кој е причина за инфекција, масовно тестиравме, ги најдовме сите луѓе кои што треба да бидат во изолација и ги ставивме во изолација за да не ја шират инфекцијата, истакна министерот за здравство, Венко Филипче на денешната трибина на коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ со граѓани во Крива Паланка.

Филипче нагласи дека Македонија беше една од првите земји во регионот која заедно со Германија воведе задолжително носење на заштитни маски на лицето како една од трите основни мерки за спрешување на ширењето на коронавирусот.

Прочитајте и...  Претседателот Пендаровски не чувствува потреба да се извини на СЈО

– Но, најважното во оваа борба е потврдата дека она што го почнавме пред две години, а тоа е инвестиција во здравствениот кадар, во лекарите и медицинските сестри, се покажа како главен мотив за здравствениот систем да стане воздржлив – потенцира Филипче.

Тој пред граѓаните на Крива Паланка вети реновирање на најстарите одделенија и секоја болница и здравствен дом ќе добие енергетски ефикасна зграда.

– Ќе ја започнеме изградбата на клиничкиот центар. Нашите граѓани заслужуваат да имаат модерна болница во која ќе добијат европски здравствени услуги. Се да биде на едно место, да нема чекање, да нема шетање. Првиот блок ќе биде готов за четири години за првите 300 кревети да бидат во функција. Заслужуваме да имаме модерна, светска болница – истакна министерот за здравство.

Прочитајте и...  Мицкоски одлуката на РКЕ ја квалификува како политичко калкулантство, неиздржани се споредбите за цените со другите држави

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат