Фејсбук започна да ги означува страниците создадени од кинески и руски државни медиуми

Фејсбук започна да ги означува страниците и групите на својата мрежа кои се создадени од кинески и руски државни медиуми. Подоцна, ќе започне да се означува и нивната реклама, се вели во денешното соопштение од компанијата.

Ознаки за тоа дека се работи за државни медиуми ќе се појават на страниците на рускиот државен канал РТ, кинескиот канал Си-Си-Ти-Ви и кинеската агенција Синхуа. Дека е контролиран од државате, ќе биде означен и официјалниот весник на Централниот комитет на кинеската Комуниситчка партија.

На страниците на овие и сите други медиуми контролирани од држави ќе се појави оддел „Транспарентност на страната (Page Transparency).

Како што се ближат изборите во САД во ноември, на таквите изданија ќе им биде забрането да поставуваат реклами за корисниците во оваа земја.

Од Фејсбук укажаа дека ако издавачот означен на тој начин не се согласува со решението на социјалната мрежа, може да ја даде компанијата на апелација. 

Прочитајте и...  Заев: Ти благодарам Санчез, продолжуваме да придонесуваме за подобра, проевропска иднина на сите граѓани

Прочитај повеќе

Руси и Саудијци на мета на првите самостојни британски санкции

Слободен печат

Заев му подари три знамиња на Мицкоски, од нашата држава, ЕУ и НАТО

Слободен печат

Полицајци даруваа крв, собрани 20 единици крв во Кавадарци

Слободен печат

Потенцијалниот лек за коронавирус влегува во трета фаза – ќе се тестира врз луѓе

Слободен печат

Палестинските власти се заблагодарија на сите противници на израелската анексија на Западниот Брег

Слободен печат

Николоски: Го прашувам Заев што бара Боро Марлборо секој викенд во Швајцарија со највисоки членови на неговото семејство?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Супер дедо од Индија го победи коронавирусот на 104 години – пред 100 години ја преживеал шпанската треска

Слободен печат

Заев за прочистување на правосудството, Мицкоски за ветинг на политичарите

Слободен печат

Кенија: Демонстранти запалиле полициска станица заради убиство на продавач

Слободен печат

Лукаревска: Со години лажеа дека тече мед и млеко, не смееме да заборавиме како владееше ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Спасовски од Ѓорче Петров: Ќе живееме како европски граѓани со европски плати

Слободен печат

Шилегов го победи коронавирусот, од утре се враќа на работните обврски

Слободен печат