1 C
Скопје

Двојно повеќе жртви од Втората светска војна: Над 100.000 смртни случаи во Велика Британија од ковид-19

Бројот на починати во Велика Британија од последици од ковид-19 од почетокот на пандемијата надминаа 100.000 и сега изнесува 100.062 жртви, покажуваат најновите податоци.

Велика Британија е петта земја во светот по бројот на починати, по САД, Бразил, Индија и Мексико. Бројот на починати е повеќе од двојно од бројот на жртвите во Втора светска војна.

Првата жртва во Велика Британија беше потврдена на 30 јануари во 2020 година.

Прочитајте и...  Откако Уставен го укина мораториумот за градби, Општина Центар ќе продолжи со ревидирање на плановите

Поврзани вести

Бугарската Влада ќе се консултира со ЕК за увоз на руската вакцина „Спутник V”

Слободен печат

Кубански адут за борба со ковид-19: Вакцината „Соберана 2“ влегува во трета фаза на испитувања

Слободен печат

ВИДЕО I Влегоа во историја на медицината: Девет мајмуни во Зоолошка во Сан Диего примија анти-ковид вакцина

Слободен печат

Стартува кампањата за пописот под слоганот „Тука живеам, одлучувам, постојам”

Слободен печат

Хант: ЕК да ја преиспита одлуката за блокада на извозот на вакцини за Австралија

Слободен печат

За овој месец најавен старт на имунизацијата на населението: Вакцините на „Фајзер“ треба да стигнат во првиот квартал од оваа година

Слободен печат

Остави Коментар