Два шумски пожари избувнаа во западна Турција

Фото: EPA-EFE/SEDAT SUNA

Два големи шумски пожари избувнаа денеска во областа Маниса, западна Турција, јави телевизијата Си-Ен-Ен-Турк.

Пожарите се во областа на градовите Шехзаделер и Саруханли.

Во гаснењето на огнот се вклучени три противпожарни возила, два противпожарни хеликоптери и друга опрема.

Засега пожарите се под контрола. Во моментов се врши разладување во дел од подрачјата зафатени од огнените јазици.

Причината за пожарите не е позната.

Видео на денот